Europa Wschodnia zaskakuje i zachwyca swoją różnorodnością. Znaleźć tu można zarówno średniowieczne, jak i nowoczesne miasta, a na ich kształt i wygląd wpływ miały różne kultury i społeczności. Europa Wschodnia to miejsce gdzie mieszały się rozmaite grupy etniczne i światopoglądy, co zaowocowało ciekawym zabudowaniem. Niestety, ta część świata została również naznaczona przez wojny, w wyniku których bezpowrotnie utracone zostały cenne zabytki. Swoje piętno odcisnęła też sztuka socrealistyczna, gdyż państwa Europy Wschodniej należały do Związku Radzieckiego.

Europa Wschodnia - architektura klasyczna

Bogactwo i nieoczywistość architektury Europy WschodniejPaństwa Europy Wschodniej mają dużo do zaoferowania jeśli chodzi o klasyczną architekturę. To tutaj znajdują się Ateny, stolica kraju, który jest kolebą europejskiej cywilizacji. Starożytne zabytki, a zwłaszcza słynne kolumny, stały się inspiracją dla późniejszych budowli na teranie całego kontynentu. Myśląc o słynnych metropoliach w tej części świata na myśl przychodzi stolica Węgier - Budapeszt, gdzie znaleźć można aż 837 zabytków architektury! Reprezentują one większość z występujących na przestrzeni wieków stylów artystycznych w Europie. Na ile tle wyróżnia się jednak węgierska secesja. Innym miastem, równie sławnym jest czeska Praga, gdzie znaleźć można pięknie gotyckie budowle, barokowe kościoły i pałace oraz monumentalne mosty. Architektura w Europie Wschodniej (https://architectu.pl/artykuly/S%C5%82owo-o-brutalizmie-we-Lwowie) z pewnością zadowoli miłośników sztuki klasycznej.

Szaleństwo stylów w Europie Wschodniej

Jednym z ciekawych regionów Europy Wschodniej są Bałkany. Ich różnorodność odzwierciedla Sarajewo, czyli stolica Bośni i Hercegowiny. Znaleźć w nim można europejskie kamienice, budowle prawosławne, a także meczety i budynki inspirowane tradycją turecką oraz arabską. W mieście nie brakuje także zniszczonych i podziurawionych od kul budynków, przypominających o jeszcze niedawno toczącej się tam wojnie. Całe region bałkański obfituje w ciekawą i nietypową dla reszty Europy architekturę, która wymyka się prostym definicjom.

Europa Wschodnia z betonu 

Większość państw Europy Wschodniej należało do Związku Radzieckiego, co miało wpływ na wygląd ich miast. Przykładem jest dzielnica Krakowa Nowa Huta, zaprojektowana od podstaw w celach propagandowych. Budynki mieszkalne skupione zostały wokół ówczesnej huty im. Lenina. Monumentalny styl i ład przestrzenny znaleźć można także w wielu innych miastach tej części kontynentu. Architektura w Europie Wschodniej w dużej części reprezentuje właśnie ten styl, zwłaszcza na obrzeżach miast.

Europa Wschodnia to kontynent bardzo różnorodny pod względem architektury. Można spotkać tu drewniane domki sprzed paru wieków, piękne katedry, socrealistyczne bloki mieszkane, cerkwie, meczety i przydrożne kapliczki. Warto mieć otwarte oczy na bogactwo tych stylów, a także historię, jaka się za nimi kryje. Architektura w Europie Wschodniej z pewnością zasługuje na uwagę.