Zalanie mieszkania przez sąsiadów czy nieszczęsną rurę zdarza się bardzo często. Skutki takiego wydarzenia są bardzo poważne i prowadzą do zniszczenia mebli oraz wykończenia mieszkania. Co robić w takich sytuacjach? Czy możemy liczyć na odszkodowanie ? Na te wszystkie pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Powstrzymanie zalewania

Wiadro i mopJeśli o zalaniu mieszkania dowiedzieliśmy się w miarę szybko, pierwszą i naturalną czynnością będzie powstrzymanie cieknącej wody z sufitu. Należy w miejscu przecieku ustawić pojemniki lub wiadra i do nich zbierać cieknącą wodę. Jeśli w pomieszczeniu są jeszcze rzeczy, które można uratować, to należy je wynieść do innych pomieszczeń i szybko przetrzeć. Bardzo ważne jest też powiadomienie sąsiada mieszkającego nad nami, gdyż może on nie wiedzieć, że ma dom pełen wody. Warto uzyskać jego numer telefonu od innych lokatorów lub udać się do jego pracy po zabezpieczeniu własnego mieszkania i powiadomić go o'tym fakcie. Jego działania również mogą pomóc nam ograniczyć szkody.

Sprzątanie pomieszczeń

Jeśli opanujemy już sytuacje, trzeba bardzo szybko rozpocząć sprzątanie, aby nie zalać sąsiadów mieszkających pod nami i uratować meble, które jeszcze nie są do końca zniszczone. Pierwszą czynnością jest usunięcie wody z podłogi, aby parkiet lub panele nią nie nasiąkły. Kolejnymi czynnościami są usuwanie wody ze sprzętów oraz jak największa wentylacja pomieszczenia. W tym leku można otworzyć wszystkie okna (jeśli nie jest to zima lub jesień).

Osuszanie sprzętów

Ostatnim etapem, który należy przeprowadzić po zalaniu to osuszanie sprzętów. Mele należy dokładnie wytrzeć, wietrzyć przy otwartym oknie. Jeśli woda spowodowała nieprzyjemny zapach lub widoczne uszkodzenia niestety meble trzeba wymienić. Zalana elektronika jest trudna w naprawie, ale nie niemożliwa. Mniejsze przedmioty takie jak telefony lub piloty należy dokładnie wytrzeć i osuszyć. Nie wolno ich uruchamiać — trzeba je umieścić w specjalnym roztworze, a następnie znowu osuszyć. Większe będą wymagały serwisu i wymiany pewnych części. Jest to dużo mniej kosztowne niż wymiana całego telewizora lub wieży.

Odszkodowanie

Ostatnim krokiem jest ubieganie się o odszkodowanie. Jeśli posiadamy polisę ubezpieczeniową, powinniśmy powiadomić o tym niezwłocznie ubezpieczyciela, który prześle likwidatora szkód. Szacuje on wartość zniszczeń, zrobi zdjęcia do dokumentacji oraz przeprowadzi cały proces. A co jeśli nie mamy polisy ubezpieczeniowej ? Jeśli do zalania doszło z czyjejś winy — np. sąsiada z góry, a nie nieszczęśliwego przypadku możemy ubiegać się również o odszkodowanie za zniszczone meble i wystrój wnętrz. Sąsiad może regulować rekompensatę sam, ze swojej polisy lub możemy dochodzić praw na drodze sądowej.