Wybór odpowiedniej kanapy do salonu to kluczowa kwestia podczas urządzania wnętrza. Trudno wyobrazić sobie życie bez odpowiedniej sofy, na której spędzamy wieczory, przyjmujemy gości, a czasem nawet śpimy. Ważne jest jej obicie, wielkość, mechanizm, forma i funkcjonalność. Warto wcześniej dokładnie przemyśleć, czego tak na prawdę potrzebujemy - to zakup na lata, który pozostanie w naszym domu na bardzo długo.

Zadbaj o funkcjonalność

Sofy 3-osoboweWspółczesne salony nie należą do dużych, dlatego zazwyczaj wybieramy skromniejsze rozwiązania, które zmieszczą się w pomieszczeniu. Z reguły jest to sofa 3-osobowa lub niewielki narożnik. Kupując meble z reguły wybór pada na uniwersalne rozwiązania, które są połączeniem komfortowej sofy z meblem o praktycznym zastosowaniu, czyli wyposażonym w dodatkowy system rozkładania. Jest to bardzo przydatne w mieszkaniach, które nie posiadają osobnej sypialni, a także w sytuacjach, kiedy musimy zapewnić nocleg swoim gościom. Jeżeli kanapa ma służyć wyłącznie do siedzenia, np. podczas oglądania filmu czy spotkań towarzyskich, wówczas najlepiej sprawdzą się sofy 3-osobowe lub zgrabny narożnik, który nie będzie zajmował zbyt wiele miejsca.

Zwróć uwagę na tapicerkę

O wygodzie kanapy decyduje nie tylko jej funkcjonalność, ale również rodzaj zastosowanego obicia. Tapicerka to element, który widać od razu, dlatego ma ogromny wpływ na estetykę mebla. Pokrycie powinno być trwałe, ale też zachęcać do wypoczynku. W domach, w których są zwierzęta lub małe dzieci, które lubią bałaganić, brudzić i wcierać w tkaninę różne słodkości, sprawdzą się sofy 3-osobowe z możliwością zdejmowania tapicerki. Nie są to powszechne modele, jednak niektóre kanapy rzeczywiście mają taką funkcję. Innym rozwiązaniem jest tapicerka pokryta bardzo cienką warstwą teflonu lub poliwęglanu, który chroni przed zabrudzeniem i zalaniem materiału. Jeżeli w domu znajdują się zwierzęta, zwłaszcza liniejące koty, wówczas dobrym rozwiązaniem są tkaniny antarowe, które nie przyciągają sierści w tak dużym stopniu, a także są dużo łatwiejsze w czyszczeniu - nie ma problemu z usuwaniem włosków pozostawionych przez naszego pupila.