Myśląc o naszym ogrodzie i tworząc projekt, według którego zakomponujemy i posadzimy drzewa, krzewy, byliny i rośliny jednoroczne, możemy również pomyśleć o wygospodarowaniu niedużego kawałka ziemi pod uprawę warzyw. Warzywa z własnego ogrodu, mimo że wymagają trochę pracy i zaangażowania są bardzo przyjemną formą uprawiania ogrodu. A korzystanie z własnej sałaty, ogórków, pomidorów czy marchewki i świadomość tego, że wiemy wszystko o tym jak warzywa były podlewane, nawożone i ochraniane przed szkodnikami powoduje, że z wielką przyjemnością będziemy z nich korzystać.

Wybór miejsca pod uprawę

nasiona pomidorówPo pierwsze musimy postanowić czy nasza uprawa będzie uprawą pod osłonami czy w gruncie. Oczywiście taka decyzja dotyczy głównie tych warzyw, które lepiej udają się, gdy stworzymy im odpowiednie warunki termiczne czyli np. pomidorów i ogórków. Warzywa tak hodowane będą chronione przed deszczem i chłodem, ale także lepiej dadzą sobie radę z ewentualnymi chorobami. Zbiory tak uprawianych warzyw powinny być przyspieszone. Gleba, którą przygotowujemy pod uprawę powinna być lekko próchnicza zmieszana z kompostem i obornikiem. Decyzja o tym czy uprawa będzie pod osłoną czy w gruncie powinna skutkować również w postaci zakupu odpowiednich nasion. Nasiona pomidorów, ogórków czy papryki kupujemy dopasowując ich odmiany do warunków, które stworzyliśmy w naszym ogrodzie oraz tego jakie ich rodzaje najbardziej lubimy.

Sianie i sadzenie

Nasiona pomidorów lub ogórków będziemy wysiewać w domu do przygotowanych skrzynek , a nie bezpośrednio do gruntu. Możemy też kupić gotową rozsadę, którą po 15 maja wysadzimy we wcześniej przygotowane miejsce w naszym warzywniaku. Termin sadzenia rozsad po 15 maja związany jest z możliwymi i często zdarzającymi się w Polsce ochłodzeniami lub nawet nocnymi przymrozkami, które mogą wystąpić do połowy maja.

Pielęgnacja

Kiedy nasiona pomidorów przerodziły się już w zgrabne roślinki, kiedy rozsada znalazła się na przygotowanym przez nas miejscu czas na właściwą pielęgnację. Częste podlewanie, dokarmianie roślin właściwymi nawozami, sprawdzanie czy nie zaatakowały ich jakiekolwiek choroby, szczególnie grzybowe to codzienne czynności, które powinniśmy wykonywać. Do naszych zadań należy także przygotowanie podpór pod krzaki pomidorów lub przywiązanie krzaków do zwisających sznurków solidniejszej konstrukcji. Wraz z powiększającymi się owocami łodygi są coraz cięższe i nie będą w stanie utrzymać się same w pozycji pionowej, która jest bardzo korzystna dla prawidłowego rozwoju pomidorów czy ogórków.

Krzaki pomidorów należy także ogławiać, czyli nie dopuszczać do zbytniego ich powiększania usuwając wierzchołek pędu głównego. Uszczykiwanie pędów bocznych również ma wpływ na wielkość i jakość owoców. Właściwie pielęgnowanymi pomidorami z naszego ogródka będziemy mogli się pochwalić i ich spróbować już w lipcu.