Prawidłowo wykonana wentylacja domku jednorodzinnego to spójny i odpowiednio zbilansowany system napływu i odpływu powietrza. Jednym z elementów takiego systemu jest kominek wentylacyjny (w praktyce jest to zwykle kilka kominków) zainstalowany na dachu, w okolicach kalenicy w przypadku dachów skośnych, który służy do odprowadzania nadmiaru pary wodnej z wnętrza budynku. Kominki wentylacyjne to zwieńczenia przewodów kominowych (wentylacyjnych) i w tym sensie są to zewnętrze elementy domowej wentylacji, odpowiadające za poprawność działania całego systemu wymiany powietrza wewnątrz domu.

kominek wentylacyjnyOchrona przed wilgocią

Jeśli na etapie projektowania i budowy domu mieszkalnego nie zadbamy o stworzenie funkcjonalnego systemu wentylacji, wtedy we wnętrzu takiego budynku zacznie gromadzić się wilgoć. Nagromadzenie wilgoci najłatwiej zaobserwować w pomieszczeniach tj. łazienki czy kuchnie, gdzie wytwarza się większe ilości pary wodnej. Gdy brakuje odpowiedniej wentylacji, para wodna zacznie skraplać się na suficie i ścianach, tworząc środowisko sprzyjające rozwojowi grzybów i pleśni. Przy braku wydolnego systemu wentylacji, którego zwieńczeniem w przypadku domów jednorodzinnych jest kominek wentylacyjny, na łączeniach ścian i sufitów szybko pojawią się ciemne wykwity – grzyb, który z czasem zacznie się rozrastać, pokrywając większą część ściany i sufitu. Takie kominki oferuje np. firma https://semifinland.pl/category/kominki-wentylacyjne. Warto pamiętać, że instalacja dużej ilości kominków wentylacyjnych na dachu nie wystarczy. By system wentylacji grawitacyjnej był systemem wydajnym, potrzebny jest jeszcze napływ świeżego powietrza do wnętrza domu. Dlatego nie można zapominać o potrzebie rozszczelnienia drzwi i okien, by wpuścić do środka domu świeże powietrze.

Gdy system wentylacji grawitacyjnej zawodzi

W przypadku źle skonstruowanej wentylacji, gdy do wnętrza domu napływa zbyt mała ilość świeżego powietrza, kominek wentylacyjny, zamiast odprowadzać zawilgocone powietrze na zewnątrz budynku, zasysa je do środka domu. Aby zapobiec tego typu sytuacji i wymusić odpowiedni kierunek przepływu powietrza, w systemach wentylacji grawitacyjnej można instalować dodatkowe wiatraki-wentylatory, które zassą powietrze z wnętrza domu i wyrzucą je przez kominek na zewnątrz budynku. Instalację dodatkowych wiatraków zaleca się zwłaszcza w takich pomieszczeniach jak łazienki czy kuchnie, gdzie może dochodzić do kumulacji pary wodnej. Dobrze, gdy taki wiatrak wyposażony jest w automatyczny włącznik, który uruchamia urządzenie przy zwiększonym poziomie wilgotności wewnątrz danego pomieszczenia.