Diabeł naprawdę tkwi w szczegółach. Można się o tym bardzo szybko przekonać podczas remontu mieszkania czy domu. Podstawowe sprzęty jak szafy, łóżko, biurko, dywany, tapety itp. to jedynie fundament, na którym buduje się efekt końcowy. Drobne dodatki przeważają szalę między efektem wow, a wrażeniem, że mimo włożonego trudu coś w dalszym ciągu jest nie tak jak powinno.

Oświetlenie jednym z pomijanych aspektów

Wielu z nas remontując swój dom czy mieszkanie przywiązuje bardzo małą rolę do tego jaki rodzaj lamp będzie wykorzystywać – jest to błąd. Źle dopasowane źródło światła jest w stanie błyskawicznie zniszczyć z mozołem budowany efekt wykończeniowy. Lampy stołowe są tego doskonałym przykładem. Jest to rodzaj dodatku, przy którego kupnie należy zwracać szczególną uwagę, pamiętając o efekcie jaki chce się osiągnąć. Lampy stołowe to nie przedmioty uniwersalne – są one wykonane w rozmaitych stylach, które czasem nie współgrają z panującą w domu aranżacją. Fakt, że coś się podoba nie oznacza jeszcze, że będzie pasowało. [caption id="attachment_4315" align="alignnone" width="300"]lampa stołowa Lampa stołowa MOSCOV Fot:  Podsufitem.pl[/caption]

Dlaczego trzeba skupić się na źródle światła

Remontując dom zależy nam by wnętrze było nie tylko praktyczne, ale również odbijało nasze preferencje – w rezultacie przestrzeń domowa jest personalną wizytówką. Oświetlenie ma tutaj zasadnicze znaczenie. Nie chodzi tylko o to jak wyglądają lampy stołowe czy sufitowe, ale również o to w jaki sposób światło z nich pada. Niekiedy przy pomocy dwóch różnych lamp można w pomieszczeniu otrzymać zupełnie inną atmosferę. Odpowiednio padające światło uwypukli (lepiej) walory otoczenia, z kolei źle dopasowany element będzie powodował zauważalne negatywne kontrasty i skupiał na sobie uwagę. Remontuje się w końcu dla całości, a nie po to by pierwszym pytaniem jakie zadają odwiedzjący było „chyba coś jest nie tak z tą lampa”. Wtedy trzeba się tłumaczyć mimo braku racji (a to da się wyczuć), w rezultacie wizerunek ucierpi zamiast zyskać.

O dodatki wcale nie jest trudno

W sklepach bez większych problemów znajdzie się lampy stołowe oraz inne pasujące do najróżniejszych styli. O sam produkt trudno nie jest, kłopot sprawia odpowiednie dopasowanie. Dlatego warto w codziennym zabieganiu na moment zwolnić tempo i poważnie zastanowić się przed kupnem każdego dodatku do pomieszczenia – to one właśnie robią różnię. Poświęcenie większej uwagi na prezencję całości, a nie tylko na to co nam się wydaję, że jest całością będzie z pewnością korzystne i znacznie zmniejszy ryzyko korygowania błędów po zakończonych pracach remontowych.