W dzisiejszych czasach diody typu LED stanowią bardzo popularne rozwiązanie kwestii oświetlenia w domu. Oświetlenie tego typu jest energooszczędne, nie wydziela dużych ilości ciepła, oraz jest bardzo trwałe. Diody LED wymagają zasilania – dobrym i estetycznym rozwiązaniem będą zasilacze dopuszkowe.
Czym jest zasilacz i kiedy warto go rozważyć?
Zwykła żarówka – żarnikowa, czy też elektrooszczędna – jest zasilana napięciem zmiennym 230V, takim jak w gniazdku elektrycznym. Diody LED działają w oparciu o prąd stały o napięciu 12 lub 24V i z tego powodu wymagają stosowania zasilaczy. Zasilacze takie mogą być podłączane do gniazdka elektrycznego, takie rozwiązanie jednak sprawia, że gniazdko to jest zajęte i nie można do niego podłączyć innych urządzeń. Bywa też, że gniazdka zwyczajnie nie ma, gdy chodzi o oświetlenie sufitu. Dodatkowo, taki wystający zasilacz z przewodami wystającymi na zewnątrz może zwyczajnie szpecić dane pomieszczenie, jeżeli nie da się go umieścić w niewidocznym miejscu. Niektóre trudno dostępne przestrzenie również nie pozwolą na zasilacz zewnętrzny. Dlatego idealnym rozwiązaniem w takim wypadku będzie zasilacz dopuszkowy.
Zasilacz dopuszkowy jest przeznaczony do montażu wewnątrz puszki instalacyjnej. Jego kompaktowe rozmiary sprawią, że zmieści się w każdej z puszek, nie ma konieczności rozwiercania i poszerzania otworu lub wymiany całej puszki. Zasilacze dopuszkowe są kompaktowymi konstrukcjami, umożliwiają również montaż zwykłego gniazdka elektrycznego – to eleganckie rozwiązanie sprawia, że zasilacz jest niewidoczny, a gniazdko elektryczne nie jest zablokowane.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru zasilacza?
Zasilacze każdego rodzaju mają określoną moc – zasilacze dopuszkowe nie są tu wyjątkiem. Przed wybraniem zasilacza, sprawdźmy jaką ma moc, ponieważ żeby zasilić na przykład dłuższe listwy diod będzie potrzebna większa moc. Jeżeli moc znamionowa zasilacza będzie za słaba, diody nie będą świecić lub będą świecić bardzo słabo. Zbyt mocny zasilacz może uszkodzić diody, zrobi to również niewłaściwie dobrane napięcie zasilacza. Dlatego przed wyborem zasilacza należy upewnić się o jego parametrach, odpowiednich do instalacji którą będzie zasilać. Zasilacz dopuszkowy powinien również posiadać zabezpieczenie przeciwprzeciążeniowe i przeciwzwarciowe. Powinien również być zabezpieczony termicznie – służy to zabezpieczeniu przed jego przegrzaniem. Zasilacz o takich cechach będzie zachowywał wtedy wysoką sprawność i kulturę pracy, a także bezpieczeństwo swego działania. Jeżeli zasilacz będzie zamontowany w miejscu gdzie panuje wilgoć, jak na przykład w łazience, należy się upewnić, że jest on przystosowany do takich warunków.
Zasilacz dopuszkowy jest często stosowanym rozwiązaniem, gdy instalacja oświetleniowa wymaga dyskretnego zasilania. Wysokiej jakości zasilacz sprawi, że oświetlenie nim zasilane długo i bez usterek będzie cieszyć oko przez długie lata.