plafonBardzo często wykorzystujemy we wnętrzach klasyczne, wiszące lampy, uznając je za z wielu względów lepsze od innych rozwiązań. Górne światło wciąż zdaje się być istotne z wielu względów dla domowników i osób, które samodzielnie projektują wnętrze swojego mieszkania, domu czy biura. Tymczasem rola górnego, głównego światła jest przeceniana, dlatego czasem warto zainwestować w zupełnie inne rozwiązania.

Takim rozwiązaniem, zamiast klasycznej, wiszącej lampy, jest po prostu plafon. Ten rodzaj lampy jest popularny przede wszystkim tam, gdzie przestrzeń pełni rolę użytkową. Nie przeszkadza to mu jednak dopasować się również do wnętrza mieszkalnego, zwłaszcza w przypadku, w którym lampa wisząca po prostu nie pasuje do danego pomieszczenia.

Pokój do aktywności

Przede wszystkim plafony warto użytkować we wszystkich wnętrzach, w których planujemy uprawianie rozmaitych aktywności. Oczywiście nie dotyczy to sali balowej w pałacu, ale np. specjalnej salki do ćwiczeń fizycznych czy nawet pokoju dziecięcego – już tak. Dlaczego? Plafony przede wszystkim są płaskie i zwykle dobrze przylegają do sufitu, przez co doskonale chronią żarówkę oraz cały układ przed przypadkowym uszkodzeniem. Co więcej, trudniej jest je rozbić, ponieważ… trudniej o nie zahaczyć czy w nie przypadkowo trafić piłką – co może zdarzyć się zwłaszcza podczas dziecięcych harców.

Niewielkie wnętrza

Zazwyczaj w niedużych wnętrzach rozmaite wiszące lampy będą wyglądały dość ciężko, a co więcej, znacznie obniżą optyczną linię sufitu. Dotyczy to zwłaszcza wnętrz, które prócz małych rozmiarów wyróżniają się również tym, że są raczej niewysokie. W takim przypadku dobrze dobrany plafon będzie o wiele wygodniejszy w zastosowaniu, ponieważ wyróżnia się przede wszystkim niewielką wysokością samej oprawy. Będzie optycznie podnosił sufit, zwłaszcza gdy dobierzemy go w jasnych barwach, niewyróżniających się bardzo od koloru, na który pomalowano sufit. Co istotne, w niedużych wnętrzach, które wymagają od nas sporej przestrzeni użytkowej – np. przedpokojach – będzie to również wygodne rozwiązanie z uwagi na fakt, że plafon nie zajmuje miejsca w przestrzeni, a jest przymocowany bezpośrednio do sufitu.

Niewiele osób wie, że plafony można znaleźć zarówno w formie mocowanej na suficie, jak i na ścianie. Bez względu na to, na którą opcję się zdecydujemy, będzie to świetne rozwiązanie do wnętrz, które potrzebują delikatnego, raczej mlecznego światła – takie bowiem zazwyczaj dają plafony. Mogą więc służyć jako dodatkowa ozdoba i źródło nastrojowego światła w każdym wnętrzu.