Piękny obrus jest ozdobą stołu, równie ważną jak używana zastawa i pozostałe dekoracje. Najczęściej wybieramy delikatne obrusy bawełniane, dlatego warto wiedzieć, jak o nie zadbać, tak aby stół zdobiły, nie szpeciły. Na pewno nie możemy pozwolić sobie na poszarzały biały obrus, czy kolorowy, który wyblakł. Nie ma też mowy o zakładaniu na stół pogniecionego obrusu. Wystarczy dopilnować kilku czynności, dzięki którym nasze obrusy zawsze będą w jak najlepszym stanie. Po pierwsze – odpowiednie pranie.

[caption id="attachment_1031" align="alignright" width="225"]Obrusy bawełniane na: e-obrus.pl Obrusy bawełniane na: e-obrus.pl[/caption]

Obrusy bawełniane pierzemy w odpowiednim programie, do 60 (kolorowe) lub 90 stopnie (białe). Warto używać proszków do prania białego, jeśli pierzemy akurat biały obrus. Zadbają one o jego kolor. Efekt wybielenia wzmocni soda dodana do proszku. Po drugie – krochmalenie. Krochmalimy przede wszystkim obrusy bawełniane i lniane, pozostałym mogłoby to zaszkodzić. Krochmal spowoduje, że obrus będzie sztywniejszy, pozbawiony zagnieceń, bardziej lśniący i trzymający formę. Po trzecie – suszenie z nadawaniem kształtu i prasowanie jeszcze przy odrobinie wilgoci w tkaninie. Taki obrus będzie prezentował się pięknie.