płyn do płukania jamy ustnejPrzy wyborze płynu do płukania jamy ustnej warto najpierw zasięgnąć porady stomatologa aby dowiedzieć się jakiej ochrony wymagają zęby. Jednakże wpływ na dobór płynów do płukania ust może mieć też kolor i smak samego płynu. Jednak należy przed zakupem zapoznać się z składem płynu do płukania ust jak i jego przeznaczeniem.

Często zastanawiamy się też nad tym, czy płyny do płukania jamy ustnej stosuje się przed szczotkowaniem czy dopiero po myciu zębów. Stomatolodzy wypowiadają się na ten temat w następujący sposób: czyszczenie zębów rozpoczyna się od szczotkowania zębów i mycia pastą. Kolejnym krokiem jest użycie nici dentystycznych, a dopiero potem płukanie jamy ustnej odpowiednim płynem.

Jak mówią stomatolodzy istnieją dwa rodzaje płynów do płukania ust. Są to płyny, które stosuje się przed szczoteczkowaniem, który zmniejszają powstały osad nazębny i ułatwiają jego usunięcie szczoteczką. Drugi rodzaj płynu to te, które stosuje się po szczotkowaniu, które z kolei zapobiegają osadzaniu się płytki bakteryjnej na zębach i dają uczucie długotrwałej świeżości.