Oświetlenie schodów wpływa na bezpieczeństwo domowników i komfort użytkowania stopni. Należy dobierać je pod kątem potrzeb mieszkańców i budowy schodów, ponieważ każda konstrukcja niesie ze sobą inne wymagania. Rodzaj oświetlenia dobieramy przede wszystkim według własnych preferencji. Niektórzy wolą bardziej rozproszone, inni stawiają na światło punktowe skierowane w konkretne miejsce.

Zasady

Oświetlenie na schodach powinno spełniać kilka istotnych zasad. Na pewno musi obejmować każdy stopień, aby cała droga jaką pokonują mieszkańcy była dobrze widoczna - począwszy od pierwszego stopnia, a na ostatnim kończąc. Nie oznacza to jednak, że żarówki muszą mieć dużą moc - nie muszą to być tak silne modele, jak w zwykłych lampach (wystarczą nawet małe żarówki ledowe). Ważne jest jednak, aby strumień światła był skierowany na schody, a nie na wchodzącego; w żadnym wypadku światło nie może razić w oczy. Oprawy ścienne powinny być tak skonstruowane, aby strumień padał w dół. Takie oprawy posiadają lampy Skoff przeznaczone do montażu nad stopniami.

Wygoda użytkowania

Najwygodniejszy sposób włączania i wyłączania światła zapewniają przełączniki schodowe, dzięki którym można zapalić światło po jednej i drugiej stronie. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie pozwalające włączyć lampy np. kiedy wchodzimy po schodach i zgasić je będąc na już górze.

Estetyka wnętrza

Za pomocą światła możemy podkreślić wygląd schodów i wydobyć z nich styl. W tej roli sprawdzi się światło rozproszone lub małe lampki ledowe zamontowane zaraz przy stopniach. Można również wykorzystać taśmy LED i zamocować je pod każdym stopniem. Jeżeli schody są wolnostojące, czyli nie ma przy nich ściany, do której możemy przyczepić wybrane lampy Skoff, wówczas należy postawić na oprawy sufitowe lub oświetlenie montowane w stopniach (ewentualnie na ich dolnej powierzchni).

Kinkiety

Kinkiety umieszcza się na ścianach klatki schodowej. Najlepiej wybrać miejsce, które znajduje się powyżej linii wzroku schodzącego. Zaletą kinkietów jest łatwy dostęp w razie konieczności wymiany żarówki lub innej naprawy. Kinkiety mogą być również elementem dekoracyjnym i podkreślać charakter pomieszczenia. Ciekawy design mają lampy Skoff, które szczególnie dobrze komponują się z wnętrzami nowoczesnymi, minimalistycznymi, nieco surowymi. Bardzo ciekawy efekt dają oprawy, które kierują światło w obie strony, czyli w dół i w górę. Równomierne oświetlenie schodów zapewni kilka kinkietów zamontowanych wzdłuż stopni. Najlepiej umieszczać je w równych odległościach, przez co rozjaśnimy większą część klatki schodowej. Bardziej dyskretne światło dają oprawy skierowane tylko w dół, w stronę schodów.