W celu optymalnego zabezpieczenia mieszkania, domu czy obiektu firmowego na wypadek włamania, coraz częściej sięgamy po nowoczesne systemy zabezpieczenia elektronicznego. Bezprzewodowy system alarmowy to jedno z najnowszych rozwiązań, cieszących się największym zainteresowaniem klientów indywidualnych. Duże zainteresowanie takimi systemami wynika chociażby z łatwości ich montażu i niezawodności działania, a także z niskiej ceny. Systemy bezprzewodowe z roku na rok są tańsze, a brak konieczności budowy dedykowanej instalacji teletechnicznej w dodatkowy sposób obniża koszt takich instalacji.
W większości przypadków wieloczęściowy bezprzewodowy system alarmowy składa się z centralki alarmowej z klawiaturą oraz szeregu detektorów ruchu lub detektorów kontraktonowych – detektory najczęściej instalowane w drzwiach wejściowych, balkonowych lub w oknach. Integralną częścią takiego zestawu są również sygnalizatory dźwiękowe, ewentualnie sygnalizatory optyczne, które uruchamiają się w momencie wykrycia ruchu lub przy nieautoryzowanej próbie manipulacji przy drzwiach lub oknach. Do niektórych zestawów dołączone są także manipulatory w postaci pilota, który ułatwia włączanie i wyłączanie systemu bez konieczności sięgania do centralki alarmowej.
Największą zaletą bezprzewodowych systemów alarmowych jest prostota ich montażu. Detektory wchodzące w skład takich systemów nie muszą być podłączone do zewnętrznego źródła zasilania, nie muszą być również połączone przewodem z główną centralką alarmową. Wszystkie bezprzewodowe systemy alarmowe składają się bowiem z czujników zasilanych bateriami lub akumulatorami, które z centralką alarmową komunikują się drogą radiową lub w inny bezprzewodowy sposób, na przykład w oparciu o technologię GSM. Takie rozwiązanie w zasadniczy sposób upraszcza montaż. Jedyną wadą systemów bezprzewodowych może być pewne ryzyko zakłócenia sygnału. Dlatego decydując się na bezprzewodowy system alarmowy warto sięgać jedynie po markowe produkty, gdzie system łączności pomiędzy detektorami i centralą alarmową został dokładnie zabezpieczony w ten sposób, aby ryzyko zakłócenia sygnału było jak najmniejsze.