Salon to najbardziej reprezentacyjne miejsce z całego domu. Tutaj toczy się życie rodzinne i towarzyskie. Do salonu zapraszamy gości, odpoczywamy w nim, często spożywamy posiłki. Warto zadbać o to, by w naszym salonie przyjemnie spędzało się czas.  Pytanie jak to zrobić? Jak urządzić salon, tak by był wizytówką naszego domu i miejscem w który chętnie spędzamy czas?

Funkcjonalność to podstawa

SalonW pierwszej kolejności należy odpowiedzieć na pytanie, jakie funkcje ma spełniać salon. Jeżeli nie wiesz jak go urządzić, to zastanów się co chcesz w nim robić. Czy jest to miejsce, w którym głównie oglądasz telewizję? A może nie wyobrażasz sobie salonu bez dużego stołu, przy którym będziesz mógł spożywać wspólne posiłki ze znajomymi i rodziną? Czy w salonie powinna być rozkładana kanapa, bo często nocują u Ciebie znajomi? A może po prostu dużo wolnej przestrzeni, ponieważ masz małe dzieci, których jest wszędzie pełno? Na pewno trzeba określić na jakich elementach zależy Ci najbardziej. Dopiero potem można przejść do kwestii wyglądu.

Styl i wystrój

Kolejna kwestia to przejrzenie inspiracji i określenie jaki styl najbardziej Ci odpowiada. Może klasyka, drewno i skórzane meble? A może jesteś fanem minimalizmu?  Warto wybrać taki styl wystroju, żeby można było spędzać czas w salonie z przyjemnością. Można także wybrać konkretny styl, na przykład skandynawski z elementami loftowymi czy industrialnymi.

Oświetlenie to podstawa

Najczęściej lampy to ostatni element wystroju, który wybieramy, nie mając już funduszy ani cierpliwości. To duży błąd! To właśnie światło w dużej mierze sprawia, że dobrze czujemy się we wnętrzu. Jeżeli lubisz czytać, wybierz dobrą lampę stojącą. Nie zapomnij o oświetleniu przy stole, a także o możliwości przełączenia światła na łagodne, które pozwoli odpocząć.

Gra w kolory

Mimo, że niektóre style wystroju wnętrz wymuszają kolorystykę, nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać ulubiony. Pamiętaj jednak o tym, że duże obszary ściany pomalowane na bardzo intensywny kolor mogą przytłaczać, ponieważ w salonie spędzamy większość czasu. Warto wybrać łagodne, spokojne kolory, takie jak biel, szarość lub beże. Dopiero potem można myśleć o akcentach kolorystycznych, które mogą pojawić się w dodatkach.

Diabeł tkwi w szczegółach

Na nic na wnętrze urządzone meblami z katalogu, jeśli nie zadbamy o elementy, które dodadzą przytulności. Piękna zasłona w oknie, miękki dywan czy puchate poduchy na kanapie - właśnie takie drobiazgi sprawiają, że chcemy przebywać w pomieszczeniu. Warto zadbać także o zielone rośliny, które poprawiają mikroklimat.

Przy urządzaniu salonu podstawą jest wybór funkcji oraz ogólnego zamysłu. Następnie przechodząc od ogółu do szczegółu możemy stworzyć salon marzeń, który będzie pomieszczeniem, w którym aż będzie chciało się przebywać!