Coraz więcej osób wykonuje pracę siedzącą, często po kilka lub kilkanaście godzin dziennie. Problem ciągłego siedzenia dotyczy również dzieci i młodzieży, którzy spędzają w fotelach niemal całe dnie. Rodzaj krzesła, na jakim pracujemy każdego dnia, ma ogromny wpływ na stan naszych pleców i kręgosłupa - o tym wie każdy fizjoterapeuta. Tymczasem używamy modeli, które nie spełniają odpowiednich standardów. Nowoczesne krzesła to takie, które mają ergonomiczny kształt i dają możliwość dopasowania do potrzeb sylwetki. Kupując fotel dla ucznia koniecznie zwróćmy uwagę na kilka istotnych detali - młodzież wciąż rośnie i rozwija się, dlatego jest to tak ważne w tym wypadku.

Wsparcie dla pleców

Krzesło musi zapewniać odpowiednie podparcie dla pleców. Odpowiednie ergonomiczne krzesła mają pełne górne i środkowe wsparcie pleców i posiadają wybrzuszenie, które wpasowuje się w naturalną krzywiznę kręgosłupa- naturalny kształt zapobiega urazom lub napięciom mięśniowym. Warto to sprawdzić w czasie zakupów - najlepiej jeśli uczeń sam przetestuje fotel. Szczególnie ważna jest tzw. podpórka lędźwiowa fotela. Krzesła bez odpowiedniego podparcia lędźwiowego będą miały szkodliwy wpływ na dolną część pleców. Odcinek lędźwiowy pleców ma naturalną krzywą wewnętrzną - źle zaprojektowane krzesła powodują jej wyprostowanie, a co za tym idzie, pogłębiającą się wadę postawy. Nowoczesne krzesła o ergonomicznym kształcie pomagają utrzymać normalną krzywiznę dolnej części pleców, co jest niezwykle ważne w przypadku osób młodych.

Podstawowa regulacja

Upewnijmy się, że oparcie można regulować w górę i w dół. Istotna jest również regulacja do tyłu i do przodu. Możliwość odchylania oparcia fotela umożliwi dopasowanie nacisku na plecy. Nie może być on jednak zbyt duży, ponieważ plecy będą się męczyć. Z kolei zbyt mały spowoduje odruchowe garbienie się ucznia. Jeśli uczeń siedzi przez większą część dnia, regulowane oparcie pomoże zmniejszyć nacisk na dyski kręgosłupa i mięśnie dolnej

Siedzisko

Przed zakupem upewnijmy się, czy siedzisko ma odpowiedni rozmiar. Siedzenia, które są za duże lub za małe, mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie, ale przede wszystkim są po prostu niekomfortowe. Nowoczesne krzesła są dostosowane do różnych sylwetek - zarówno dziecięcych, jak i młodzieżowych. Podczas kupowania fotela zwróćmy uwagę na kilka elementów: - siedzisko powinno być o kilka centymetrów szersze od bioder właściciela, - krawędź siedzenia powinna znajdować się tuż za kolanami, - siedzisko nie może być wypukłe lub nierówne.