O zaletach uprawiania domowej roślinności nikogo przekonywać nie trzeba. Pytanie nie brzmi - czy warto mieć w domu kwiaty, lecz co zrobić, by były widoczne i stanowiły niebagatelną ozdobę.

Od lat tradycyjnym miejscem na domową roślinność są okienne parapety. To zrozumiałe, wszak rośliny potrzebują światła, a poza tym trudno znaleźć dla nich inne miejsce.

Jest jednak wiele wad takiego rozwiązania - nie wszystkie rośliny potrzebują mocnego doświetlenia, niektóre źle znoszą ostre promienie słoneczne padające przez okno wprost na liście, ogrzewanie kaloryferowe zimą mocno przesusza ziemię w doniczce wprost od spodu, a przede wszystkim roślin na parapecie nie widać, szczególnie, jeżeli są przesłonięte firanką lub zasłonką.

Półki w mieszkaniu też nie zawsze są dobrym rozwiązaniem - doniczka zajmuje potrzebne miejsce, rozrastającej się roślinie brakuje z czasem miejsca, a kwiat wciśnięty między książki i bibeloty szybko marnieje.

Jest jednak znakomite rozwiązanie, zapewniające roślinie doskonałe warunki rozwoju, a domownikom estetyczne i prozdrowotne walory domowej uprawy roślin.

Stojak na kwiaty

Stojak na kwiaty nie jest dzisiejszym odkryciem domowego designu. Dawniej również szukano rozwiązań dla ekspozycji ukochanych roślin. Zmieniła się nieco nazwa i kiedyś nazywano je kwietnikami. Dziś obu określeń używa się wymiennie.

Czym jest stojak na kwiaty?

Kwiaty w stojaku na kwiatyTo specjalna konstrukcja, w której, lub na której można umieścić roślinę. Stojaki są dowolnej wielkości, wysokości i kształtu. Są więc dostosowane do wnętrz minimalistycznych, z bardzo oszczędnym designem, gdzie na metalowych lub drewnianych nóżkach jest pojemnik (na ogół metalowy), w którym umieszcza się donicę z kwiatem. Czasami nie ma pojemnika, zamiast niego jest blat.

Są też stojaki wystylizowane. Mają gięte nóżki, bogate w zdobienia, np. metalowe liście.

Niektóre stojaki są pojedyncze, służą do uprawy i hodowli jednej rośliny, są też stojaki (częściej nazywane kwietnikami) na których można umieścić kilka roślin naraz.

Ostatnio modne jest ustawienie kilku takich samych stojaków na kwiaty na raz, w jednym rzędzie, które różnią się jedynie wysokością.

To znakomite i piękne rozwiązanie aranżacyjne, gdyż rząd kwiatów w stojakach może również umownie oddzielać strefy mieszkania, np jadalnię od wypoczynkowej, gdzie granicę stanowi mini ścianka zieleni.

Jaką roślinę najlepiej uprawiać w stojaku na kwiaty?

Przede wszystkim taką, która potrzebują więcej przestrzeni dookoła i mniej światła. Będzie to wspaniała monsteria (jak się mocno rozrośnie, trzeba ja przenieść do dużej donicy na podłogę), ale również bogaty w odmiany scindapsus. Zielistka, która na pędach wypuszcza małe zielistki znakomicie będzie się prezentować właśnie na stojaku.

Niezwykle pięknie w stojakach wyglądają królewskie paprocie. Stojak na kwiaty to wprost wymarzone miejsce dla tej wspaniałej rośliny.