Jak wygłuszyć pomieszczenie

Profesjonalne studio nagrań nie istnieje bez odpowiedniego wygłuszenia pomieszczenia. Wyciszanie ścian i sufitu przydaje się nie tylko profesjonalnym muzykom, ale coraz częściej przenosi się do zwykłych mieszkań. Dzięki temu sąsiedzi nie przeszkadza sobie w codziennym życiu.

Do wygłuszania ścian najczęściej stosowane są panele akustyczne. Dzięki swojej odpowiedniej konstrukcji, panele bardzo dobrze pochłaniają dźwięki. Dla tych, którzy chcą stworzyć swoje własne studio istotne będzie rozróżnienie paneli na pochłaniające szerokopasmowe i wąskopasmowe. Najczęściej stosowanym materiałem, który pochłania dźwięki jest wełna mineralna, a także specjalne panele akustyczne wykonane z pianki poliuretanowej. Panele z pianki dają nieco więcej możliwości. Z pianki można także formować panele rozpraszające, czyli elementy uformowane w taki sposób, aby skutecznie rozpraszały fale dźwiękowe.

Na rynku dostępne są różne wielkości paneli akustycznych o odmiennie ukształtowanych powierzchniach. Jeżeli inwestor chce skutecznie wyciszyć ściany, powinien pomyśleć o tym jeszcze na etapie budowy domu- ważna jest wielkość pomieszczenia. Wnętrza o niewielkim rozmiarze wymagają zastosowania innych paneli, niż te o dużej powierzchni. Istotne jest także uwzględnienie wygłuszenia sufitu i podłogi (w przypadku podłóg warto sięgnąć po dedykowane im maty). Podczas wyboru odpowiednich paneli trzeba wziąć pod uwagę nie tylko kubaturę pomieszczenia, ale także jego proporcje, kształt i materiały, które zostały zastosowane do jego wykończenia.