Przy odrobinie wysiłku zwykła łazienka może zamienić się w funkcjonalny i bardzo wygodny salon kąpielowy, który pokochają wszyscy domownicy. Możliwości jest dużo, trzeba tylko wybrać rozwiązania odpowiednie do rozmiaru i układu łazienki.

W łazience możemy wykorzystać meble różnego typu - półki, szafki łazienkowe, sprytne systemy, a nawet klasyczne komody. Ważne tylko, aby w trakcie urządzania tego miejsca kierować się pewnymi zasadami, które ułatwią przejście etapu projektowania oraz urządzania.

Armatura łazienkowa

łazienkaNiezależnie od tego, jaki styl ostatecznie wybierzemy, najważniejszym elementem wyposażenia jest armatura, która musi być rozlokowana jako pierwsza. To da nam jaśniejszy obraz całego systemu wodnokanalizacyjnego i pomoże oszacować ilość miejsca w łazience, które będzie można dalej zagospodarować meblami, wanną lub kabiną prysznicową.

Rozmiar pomieszczenia

Kolejny etap to wymierzenie pozostałego miejsca. Wybrane szafki łazienkowe nie powinny zajmować wiele przestrzeni, zwłaszcza, gdy łazienka jest mała (a zapewne tak jest). Musimy pamiętać, aby zostawić wystarczająco dużo miejsca wokół umywalki - dotyczy to zarówno przodu, góry, jak i boków umywalki. Ta sama zasada dotyczy również wanny i przede wszystkim toalety. Jeżeli w łazience znajdują się wnęki będące efektem np. lokalizacji pionów wodnych lub wentylacyjnych, warto je dobrze zagospodarować. Wnęki można wykorzystać jako miejsce na dodatkową szafkę łazienkową, półki, miejsce na pralkę lub inny sprzęt. W czasie planowania możemy skorzystać z darmowych lub płatnych programów stworzonych do amatorskiego projektowania wnętrz.

Kolory

Wszystkie elementy znajdujące się w łazience powinny pasować do siebie kolorystycznie i stylistycznie. Balans uzyskuje się przez zastosowanie jednej barwy dominującej i jednej lub dwóch dopełniających. W małych pomieszczeniach lepiej postawić na jasne barwy, które optycznie powiększą przestrzeń. Na rynku jest wystarczający wybór zarówno wśród mebli, jak i farb. W przypadku mniejszych miejsc warto też zastosować lustra, które rozświetlają i powiększają łazienkę.