Wybór konkretnego modelu baterii umywalkowej powinien zależeć od kształtu, wielkości i sposobu montażu samej umywalki. Podstawowym rozróżnieniem może być w tym przypadku podział na baterie niskie i wysokie, na baterie wyposażone w jeden uchwyt do sterowania strumieniem wody lub klasyczne baterie wyposażone w dwa uchwyty (jeden od wody ciepłej, drugi od wody zimnej). Poza tym możemy także mówić o bateriach instalowanych bezpośrednio na umywalce, o bateriach podtynkowych i naściennych.

Gdy umywalka pozbawiona jest otworów montażowych

W przypadku ceramiki łazienkowej pozbawionej fabrycznych otworów przeznaczonych do montażu baterii, jedynym sensownym rozwiązaniem pozostaje montaż baterii bezpośrednio na ścianie lub na blacie szafki, na której zainstalujemy samą umywalkę. W takiej sytuacji należy wybrać albo baterię umywalkową ścienną – dziś tego typu baterie to dość duża rzadkość, ale wciąż można znaleźć je w dobrze zaopatrzonych sklepach z elementami wyposażenia łazienek i mieszkań, albo zdecydować się na zakup wysokiej baterii stojącej, którą instaluje się na blacie szafki, na której umieszczona została umywalka. Bogatą ofertę tego typu baterii posiada firma Kohlman, znany producent armatury łazienkowej nowej generacji.

Kohlman

Gdy umywalka posiada otwory montażowe

Dużo większy wybór baterii umywalkowych będą miały osoby, które zdecydowały się na zakup umywalki fabrycznie wyposażonej w otwory montażowe pod baterię. W tym przypadku wybierać można pomiędzy bateriami wysokimi i niskimi, wyposażonymi w jeden lub dwa kurki do regulacji strumienia wody. Bogaty asortyment tego typu baterii posiadał będzie każdy większy producent armatury łazienkowej, w tym wspomniana wcześniej firma Kohlman. Jeśli interesuje nas kupno bardziej wyszukanej baterii przeznaczonej do montażu bezpośrednio na umywalce, możemy również zainwestować w baterię bezdotykową lub z termoregulacją. W pierwszym przypadku bateria wyposażona jest w fotokomórkę, która uruchamia i odcina dopływ wody. W drugi przypadku jest to bateria, która samodzielnie ustawia żądaną przez użytkownika temperaturę wody.