Soczysty, zielony kolor gęstej, równo skoszonej trawy to efektowna ozdoba i doskonała wizytówka każdego eleganckiego domu. Jeśli chcesz móc cieszyć się widokiem zadbanego trawnika wokół swojego domu, musisz zainwestować w trzy kategorie urządzeń: w system nawadniający, dobrej jakości kosiarkę Viking lub urządzenie innej znanej marki oraz w wertykulator.

Jakie nawodnienie?

Najprostsze rozwiązanie to kupno zwykłego węża ogrodowego z pistoletem zraszającym, który pozwala na swobodną regulację strumienia wody. Tego typu sprzęt jest tani i powszechnie dostępny, wymaga jednak konieczności samodzielnego podlewania trawnika. Proces podlewania można oczywiście zautomatyzować. Kupno i montaż systemu automatycznego nawadniania trawnika to oczywiście większy koszt, ale w dłuższej perspektywie czasu jest to rozwiązanie niezwykle wygodne, zwłaszcza jeśli trawnik ma większą powierzchnię.

Koszenie trawy

Odpowiednio nawożony i systematycznie nawadniany trawnik powinien wyróżniać się intensywnie zielonym kolorem i szybkim wzrostem trawy. Taki trawnik trzeba zatem regularnie, dość często kosić. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu kosiarki elektryczne, na przykład wysokiej klasy kosiarki Viking. W sprzedaży znajdziemy zarówno klasyczne, pchane wersje tego typu kosiarek, jak i ich wersje automatyczne. Te drugie wyposażone są w pojemną baterię i zaawansowane oprogramowanie, które steruje ruchami kosiarki. Automatyczne kosiarki Viking to sprzęt idealny dla małych, przydomowych trawników o równej powierzchni. Taka kosiarka systematycznie przycina dłuższe źdźbła trawy, przez co trawnik cały czas ma równą, zaprogramowaną wcześniej wysokość. Co warte podkreślenia, kosiarka Viking została wyposażona w specjalny program, który przy niskim poziomie naładowania baterii, wysyła urządzenie do stacji dokującej zlokalizowanej na zewnątrz budynku. Po naładowaniu baterii kosiarka wraca do pracy.

kosiarki VikingNapowietrzanie trawnika

Przy gęstej darni konieczne staje się nakłuwanie powierzchni trawnika, tak by wśród trawy nie zaczął rozwijać się mech. Do tego typu pracy służą specjalne wertykulatory, czyli urządzenia ręczne lub elektryczne, które nacinają darń, wprowadzając w głąb gleby świeże powietrze, poprawiając wchłanianie wilgoci i tym sposobem zapobiegając rozwojowi mchów i porostów, które w szybkim czasie zniszczą trawę. Przy okazji zakupu kosiarki Viking warto zaopatrzyć się również w tego typu sprzęt, tym bardziej że są to urządzenia stosunkowo tanie, ale niezbędne do utrzymania trawnika w dobrej kondycji, w dłuższej perspektywie czasu.