Wybór mebli do domu wcale nie jest taki prosty. Od tej decyzji będzie zależeć komfort codziennego życia przez kolejne lata (zakładamy, że nikt nie wymienia mebli po roku). Warto zatem dobrze przemyśleć sprawę i dokładnie zastanowić się, czego tak na prawdę potrzebuje nasza rodzina. Szafa to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia. To w niej chowamy wszystkie ubrania oraz większe i mniejsze rzeczy. Rodzaj szafy zależy od naszych upodobań, ilości posiadanych przedmiotów, a także miejsca, w którym będzie stała.

meblościanki nowoczesne

Wnękowe

Zabudowane szafy są bardzo wygodne i przede wszystkim funkcjonalne. Tworzone są na wymiar i raz postawione nie dają się przenosić, ponieważ zostają na stałe wkomponowane w wybrane miejsce. Plusem takiej szafy jest to, że jest budowana na indywidualne zamówienie, dlatego można ją przystosować dokładnie do swoich potrzeb. Ponadto, sami możemy wybrać kolor frontów, rodzaj drewna, czy zastosowanych elementów metalowych. Klient może również zdecydować, jaki sposób otwierania drzwi będzie dla niego najlepszy- przesuwny, czy tradycyjny. Podobnie jest w przypadku ustalania wysokości i ilości półek, segregatorów, przegródek i szuflad, które znajdują się wewnątrz mebla. Każdy segment z półkami może mieć inną szerokość, od klienta również zależy, gdzie i na jakiej wysokości będą wisieć wieszaki. Minusem takiego mebla jest jego cena, jednak warto czasem zapłacić więcej, aby otrzymać szafę zaprojektowaną idealnie do pokoju i jego właściciela. Szafy wnękowe nie pasują raczej do salonu, w którym lepszym rozwiązaniem będą nowoczesne meblościanki. Doskonale za to nadają się do sypialni, przedpokoju, pokoju młodzieżowego i dziecięcego.

Wolnostojące

Drugi typ szaf to modele wolnostojące. Jak sama nazwa wskazuje, można je ustawiać w dowolnym miejscu, a w razie potrzeby (np. w czasie remontu) przesuwać. Meble z reguły są wykonane z płyt, ale zdarzają się również egzemplarze wyprodukowane z litego drewna. Te jednak są dużo droższe, ale można je malować na dowolny kolor, bejcować i dopasować do reszty wystroju.