Zbliża się sezon ogrodowy - warto zatem pomyśleć o odpowiednich meblach, na których będziemy wypoczywać na swoim kawałku zieleni. Takie meble różnią się jednak od zwykłego wyposażenia wnętrz. Meble ogrodowe produkowane są z różnych surowców, także takich, które z pozoru nie nadają się na zewnątrz. Najważniejsze z surowców to plastik, metal, wiklina i drewno. Spotykane są również połączenia tych materiałów.

Drewno

https://birdsoflove.pl

Meble drewniane produkowane są z naszej rodzimej sosny lub świerku. Czasami wykorzystuje się także grab, olszynę, topolę oraz robinię akacjową. Droższe modele są wytwarzane z egzotycznego drewna zwanego teak lub pochodzącego z drzewa eukaliptusowego. Drewno egzotyczne jest naturalnie wysycone olejami oraz kwasem krzemowym, który odpowiada za jego trwałość. Substancje oleiste sprawiają, że drewno nie nasiąka wodą, a zatem jest odpowiednie do tworzenia mebli stojących na zewnątrz. Mimo tego każde meble wykonane z tego surowca należy w sezonie zimowym chować do suchych pomieszczeń, a także pamiętać o ich impregnowaniu co kilka lat. Warto też od czasu do czasu odnawiać warstwę lakieru lub bejcy.

Metal

Meble wykonane z metalu są bardzo odporne na warunki zewnętrzne, dlatego mogą stać przez całą zimę w ogródku. Ważne jednak, aby metal był odpowiednio zabezpieczony przed korozją. Bardzo często można spotkać ciężkie, żeliwne meble, które potrafią wytrzymać dziesięciolecia bez specjalnych zabiegów ochronnych. Czasami produkuje się meble, które mają metalowy szkielet, a na zewnątrz są obleczone warstwą plastiku, który pełni rolę ochronną.

Tworzywo sztuczne

Meble wykonane z plastiku to najtańsza opcja. Są bardzo dobrym rozwiązaniem do małych ogródków, w których miejsce do biesiadowania przydaje się bardzo rzadko. Tworzywo sztuczne jest bardzo lekkie, dlatego nie ma problemu z ich częstym chowaniem i rozkładaniem w razie potrzeby. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to reprezentacyjne wyposażenie, dlatego trudno w tym wypadku mówić o roli dekoracyjnej, jak ma to miejsce w przypadku mebli z metalu. Nie są tez zbyt wygodne, ale za to odporne na wilgoć i deszcz. Powinny być jednak chowane na czas zimy.

Inne surowce

Meble wykonuje się także z wikliny naturalnej, która jest łatwo dostępnym surowcem. Niedawno pojawił się także jej syntetyczny odpowiednik, który do złudzenia ją przypomni, jest jednak całkowicie odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Podobnym zainteresowaniem cieszą się meble rattanowe, które wyglądem przypominają wiklinowe. Różnica polega na tym, że rattan jest pozyskiwany z palm.