Budowa domu czy mieszkania wymusza setki decyzji podejmowanych często przez laików. W swoim wyborze można opierać się jedynie na zdaniu innych, też nie zawsze specjalistów w tej branży. Dodatkowe opinie łatwo zebrać w internecie, ale tak jak ze wszystkim na odpowiedź - jaki komin lepszy, murowany czy gotowy będzie tyle samo odpowiedzi za jak i przeciw.

Jaki komin do domu?

Wybierając do swojego nowego domu komin murowany czy gotowy, przede wszystkim trzeba wiedzieć, jakie urządzenia będziemy do niego podłączać, ponieważ różnice w eksploatacji są znaczące.

  • kominy dymowe, przeznaczone do kotłów tylko na paliwo stałe, czyli węgiel, koks lub drewno, muszą być żaroodporne. W razie zapłonu bowiem na skutek nagromadzonej latami w kominie sadzy będzie w nim panowała temperatura nawet ok. 1000°C. Dlatego do konstrukcji kominów dymowych stosuje się cegły ceramiczne pełne oraz rury ceramiczne i szamotowe w obudowie z cegły czy bloczków betonowych.
  • kominy spalinowe stosuje się przy kotłach na paliwa gazowe i olej opałowy i nie muszą one być żaroodporne, ponieważ temperatura spalin raczej rzadko przekrocza 100°C. Ale tego typu kominy muszą za to być kwasoodporne, z uwagi na to, że ze spalin łatwo oddziela się woda, która wchodzi w reakcję z tlenkiem siarki zawartym w spalinach i powstaje intensywny chemiczny kwas. Odporne na działanie tego kwasu są specjalne rury wykonane ze stali oraz rury szamotowe i ceramiczne.

komin murowany czy gotowy systemowy

Komin bezpieczny

Bezpiecznym dla użytkowników kominem będzie taki, który jest:

  • idealnie kompatybilny pod kątem przekroju do mocy podłączonego kotła
  • szczelny i właściwie izolowany termicznie
  • zamontowany daleko od elementów palnych
  • idealnie pionowy i bez zwężeń
  • zbudowany do właściwej wysokości

Komin murowany czy gotowy

Jeżeli komin będzie użytkowany wyłącznie po to, by odprowadzać dym z kotła, w którym będzie paliło się paliwo stałe może być to komin murowany, ale z pełnej cegły ceramicznej. Aby taki komin wybudować niezbędny jest do tego doświadczony murarz, który zadba o każdy aspekt budowy. Komin musi być bowiem równy, szczelny i idealnie gładki wewnątrz. Jeżeli do takiego komina miałby być podłączony jednak kocioł gazowy należy do wnętrza komina wstawić wkład wykonany ze stali kwasoodpornej. W innym przypadku można doprowadzić do zniszczenia komina. komin murowany czy gotowy systemowy

Komin murowany czy z gotowych elementów?

Alternatywnym rozwiązaniem dla komina murowanego wyposażonego we wkład stalowy jest komin z gotowych elementów. Tego typu komin można otrzymać w postaci gotowego zestawu, który składa się z:

  • kwasoodpornych rur szamotowych  lub ceramicznych
  • gotowych elementów izolacji cieplnej wykonanej z wełny mineralnej
  • pustaków stanowiących obudowę komina
  • elementów uszczelniających

Pełen zestaw umożliwia szybką i bezbłędną budowę komina, trwałego i gotowego do użytkowania. komin murowany czy gotowy systemowy Systemowe kominy z gotowych elementów wznoszone z atestowanego zestawu odpornego na działanie kwasów i ognia to bezpieczne i trwałe rozwiązanie w przeciwieństwie bardzo często do samodzielnie murowanych i nie zawsze idealnie wykonanych kominów murowanych.