Mieszkania deweloperskie cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Popyt na nowe mieszkanie jest ponad 20% większy niż na lokale z rynku wtórnego. Dlaczego? Dlatego, że mieszkania deweloperskie mają zdecydowanie więcej zalet. A jedną z nich są…niższe koszty zakupu niż mieszkania z rynku wtórnego.

Nie płać podatku

To prawda, że za nowe mieszkanie trzeba zapłacić więcej niż za mieszkanie z rynku wtórnego. Jednak te różnice są coraz mniejsze, a czasem wręcz niewidoczne. Natomiast mieszkania kupione od dewelopera mają jedną zasadniczą przewagę – nie są obciążone kosztami podatku. Kupując mieszkanie od innego właściciela masz obowiązek opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych – w skrócie PCC. Wynosi on 2% wartości rynkowej zakupionego mieszkania. Wartość tę określa notariusz. Przy większych kwotach, a z takimi zazwyczaj mamy do czynienia w przypadku mieszkań, kwota podatku jest niemała. W przypadku mieszkań od dewelopera takiego podatku nie ma. To nie znaczy, że nowe mieszkania nie są obciążone żadnym podatkiem. Są, ale innym. Mowa tu o podatku VAT – nie jest on jednak traktowany jako koszt dodatkowy, ponieważ jego wysokość jest już wliczona w cenę mieszkania. Nie ma tu więc mowy o dodatkowych kosztach. Ile wynosi podatek VAT od mieszkań deweloperskich. W przypadku mieszkań do 150 metrów kwadratowych wynosi on 8%. W większych mieszkaniach – podatek wyniesie 23%.

Opłaty dodatkowe

Jedyne dodatkowe opłaty z jakimi musisz się liczyć kupując mieszkanie z rynku pierwotnego to koszty notarialne. Kupno mieszkania wymaga bowiem posiadania dokumentacji notarialnej, a to jak wiadomo niesie ze sobą określone wydatki za pracę notariusza.

Jakie to koszty?

  • mieszkania do 3 tys. zł - 100 zł,
  • od 3 do 10 tys. zł - 100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3 tys. zł,
  • od 10 do 30 tys. zł - 310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10 tys. zł,
  • od 30 do 60 tys. zł - 710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30 tys. zł,
  • od 60 tys. zł do 1 mln zł - 1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 tys. zł,
  • od 1 do 2 mln zł - 4770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1 mln zł,
  • powyżej 2 mln zł - 6770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2 mln zł (jednak nie więcej niż 10 tys. zł).

Oprócz aktów notarialnych musisz posiadać również ich wypisy – tu koszty wyniosą około 6 zł za każdą stronę aktu. I na koniec – koszty czynności sądowych, co jest związane z zakładaniem księgi wieczystej oraz wpisem prawa własności. Nawet gdy zsumujemy te koszty będą one niższe niż wartość podatku jaki trzeba zapłacić kupując mieszkanie z rynku wtórnego. Dlatego jeśli zastanawiasz się jakie mieszkanie kupić – kup mieszkanie z rynku pierwotnego. Jak znaleźć takie? Wystarczy użyć wyszukiwarki Google – wpisz do niej hasło: sprzedaż mieszkań przemyśl i gotowe!