Nie w każdym domu lub mieszkaniu salon jest dużym pomieszczeniem. Gdy ma mniejszy metraż, warto zwrócić szczególną uwagę na jego aranżację, w tym także na dobór właściwych artykułów oświetleniowych. Co sprawdzi się wtedy najlepiej? Małe przestrzenie często powodują dużo problemów z ich aranżacją. Głównym celem powinno być uzyskanie efektu optycznego powiększenia wnętrza, aby nie sprawiało ono tak klaustrofobicznego wrażenia. Taki rezultat można uzyskać również poprzez dobranie odpowiednich artykułów oświetleniowych – lampy głównej oraz lamp dodatkowych.

Lampa sufitowa – główne źródło światłą we wnętrzu

Najwięcej światła w małym salonie powinna dawać lampa sufitowa. W sklepach możemy znaleźć aktualnie pełną paletę ciekawych lamp tego rodzaju – lampy wiszące, w tym także strojne żyrandole, reflektory, plafony. Przy doborze lampy do niewielkiego pomieszczenia powinniśmy kierować się prostotą. Lampa nie powinna być zbyt dekoracyjna, nie powinna być także bardzo duża i rozłożysta, ponieważ spowoduje, że wnętrze będzie wyglądać na mniejsze. W tym celu najlepiej sprawdzają się nowoczesne lampy Massive, które można dopasować bez problemu do małych wnętrz.

Lampy dodatkowe – tworzą przytulny klimat

Oprócz głównej lampy sufitowej w salonie powinny znaleźć się również dodatkowe lampy, które będą w stanie stworzyć w nim przytulny klimat, a także będą pomocne wtedy, gdy będziemy chcieli uzyskać skupione światło, na przykład przy czytaniu. Niezawodnym wyborem będzie lampa podłogowa, która może zostać ustawiona przy sofie albo przy fotelu. Ta z regulowanym kloszem pozwoli nam na ustawienie odpowiedniego kąta padania światła. Ciekawym dodatkiem mogą być także lampy stojące, które można umieścić na komodzie, na parapecie okna czy też na stole – pomogą w budowaniu przyjemnej atmosfery po zmroku. Poszukujmy również lamp o nowoczesnej, prostej konstrukcji. Uzupełnieniem wnętrza mogą być też dekoracyjne artykuły oświetleniowe, na przykład takie jak girlandy świetlne, lampiony, świeczki – zarówno te zwykłe, jak również bezpieczne świeczki LED.