Lustra w Twoim domu - poradnik

Lustra nie są w domu wyłącznie narzędziem pomagającym w czynnościach higienicznych i przymierzaniu ubrań. Mają także bardzo duże znaczenie dla wystroju wnętrz, a wobec tego w istotny sposób wpływają na nastrój domowników.

Wybierając miejsce na lustro, powinniśmy mieć na uwadze to, co znajdzie się w jego odbiciu. Mogą się tam bowiem znaleźć zarówno te rzeczy, którymi chcielibyśmy się pochwalić, jak i te, które wolelibyśmy ukryć.

Miejscem, w którym lustra nie może zabraknąć, jest łazienka. Wysokość zawieszenia lustra nad umywalką powinna być dostosowana do wzrostu mieszkańców, aczkolwiek jego górna krawędź nie powinna wisieć niżej niż 180-185cm nad podłogą. Zachowanie lustra w odpowiedniej odległości od umywalki pozwoli nam uniknąć konieczności ciągłego wycierania zachlapań. Lustro łazienkowe powinno być też dobrze oświetlone. Niektórzy preferują umieszczanie w łazienkach dużych luster, w których można obejrzeć całą sylwetkę. Wprawdzie lustro może optycznie powiększyć pomieszczenie, niemniej należy to wykorzystywać z rozwagą – w ciasnej łazience takie wielkie lustro będzie wyglądać śmiesznie.

Duże lustro znacznie bardziej przyda się w sypialni, pownieważ to tam najczęściej się ubieramy i przymierzamy ubrania. Co więcej, duże lustro skutecznie rozjaśni sypialnię, na którą zwykle wybiera się najbardziej zacienione pomieszczenia w domu. Bardzo praktycznym i równocześnie gustownym rozwiązaniem jest umieszczenie lustra na drzwiach od szafy. Te same uwagi stosują się do lustra umieszczonego w przedsionku: tutaj także sprawdzi się lustro duże i dobrze oświetlone.

Niezależnie od miejsca jego zawieszenia, lustro zawsze przyciąga uwagę obecnych blisko niego ludzi. Dlatego warto zainwestować w lustra designerskie, czyli okraszone niebanalnym wzornictwem, w pomysłowy sposób zlewającym się z otoczeniem. Trafnie dobrane, bardzo korzystnie wpłyną na wystrój naszego mieszkania.