Decyzja o zakupie mieszkania musi być bardzo dobrze przemyślana, a nieruchomość dokładnie sprawdzona, aby mieć pewność, że w przyszłości nie pojawią się problemy – w końcu w mieszkanie inwestujemy znaczną sumę pieniędzy. Mieszkanie musi być więc zarówno komfortowe, spełniać nasze oczekiwania, jak i mieć jasną sytuację prawną, bez ryzyka np. zadłużenia nieruchomości.

Zanim podpiszemy umowę zakupu mieszkania, warto zapoznać się z księgą wieczystą nieruchomości i tym samym przekonać się, że stan prawny mieszkania nie budzi zastrzeżeń. Będzie to równie ważne, co stan techniczny mieszkania czy jego lokalizacja. Księga wieczysta mieszkania to wszystkie najpotrzebniejsze informacje na temat nieruchomości, które mogą się przydać podczas zakupu, zarówno jeśli mieszkanie kupujemy na swój prywatny użytek, jak i pod inwestycję. Księgi wieczyste są dostępne za darmo online, każdy może się więc z nimi zapoznać. Księgi wieczyste są objęte tzw. rękojmią czyli prawa w nich zawarte mają pierwszeństwo w przypadku jakichkolwiek sporów, a informacje wpisane w księdze wieczyste są wiążące.

Jakie informacje zawiera księga wieczysta?

Księga wieczysta to po pierwsze szczegółowy opis nieruchomości. Można dowiedzieć się, jaki jest dokładny metraż mieszkania, liczba pokoi, na którym piętrze znajduje się mieszkanie i czy przynależy do niego np. garaż podziemny.  W ten sposób można zweryfikować, czy informacje uzyskane od właściciela nieruchomości są prawdziwe. Sama księga wieczysta zawiera też zresztą informacje o właścicielu nieruchomości, tego w jaki sposób wszedł on w posiadanie nieruchomości oraz czy nie ma innych współwłaścicieli. Z perspektywy osoby, która planuje zakup mieszkania, zwłaszcza z rynku wtórnego, bardzo ważny będzie dział III księgi wieczystej. Można tam znaleźć informacje o wszelkich prawach, roszczeniach i ograniczeniach związanych z nieruchomością. Mieszkanie może być objęte np. służebnością czy prawem dożywocia albo być przedmiotem egzekucji. Tym samym korzystanie z niego będzie się wiązało z wieloma ograniczeniami w rozporządzaniu nieruchomością. Jeśli w dziale III księgi wieczystej znajdują się jakiekolwiek wpisy, to lepiej jeszcze raz zastanowić się, czy aby na pewno chcemy kupić akurat to mieszkanie. Księga wieczysta mieszkania może też zawierać informacje o ewentualnej hipotece czy toczących się postępowaniach sądowych lub administracyjnych dotyczących nieruchomości.

Gdzie szukać mieszkań na sprzedaż?

Szukając mieszkania można skorzystać z usług agencji nieruchomości, która zaproponuje mieszkania w wybranej lokalizacji i zgodnie z naszymi preferencjami lub poszukać oferty samemu w Internecie. Kupno mieszkania bez pośrednika oznacza, że nie trzeba będzie płacić prowizji. Ofert trzeba szukać zgodnie z konkretną lokalizacją, w internetowej wyszukiwarce wystarczy tylko wpisać np. mieszkania na sprzedaż Kraków, Olsztyn mieszkania na sprzedaż, mieszkania Olsztyn sprzedaż, mieszkanie Olsztyn czy mieszkanie do wynajęcia Zielona Góra. Następnie wchodząc na daną stronę z ogłoszeniami można sprecyzować swoje kryteria wyszukiwania, wybierając liczbę pokoi, metraż czy maksymalną cenę. Warto też określić, czy zależy nam na mieszkaniu z rynku pierwotnego czy wtórnego. Jeśli chodzi o mieszkanie z rynku pierwotnego, to może to być mieszkanie w stanie deweloperskim lub pod klucz, a mieszkania z rynku wtórnego mogą wymagać remontu. Warto takie kwestie uwzględnić już na początku poszukiwań mieszkania, aby nie tracić czasu na oferty, które są całkowicie nie do zaakceptowania.

Mieszkania na sprzedaż – Olsztyn, a może Bydgoszcz?

Coraz ciekawszymi miastami, jeśli chodzi o zakup nieruchomości, stają się Olsztyn oraz Bydgoszcz. Mieszkania są tam ciągle tańsze od mieszkań w innych miastach, a jednocześnie charakteryzują są nowoczesnym charakterem i dużym wyborem, jeśli chodzi o metraż czy liczbę pokoi. Dodatkowo Olsztyn i Bydgoszcz to miasta z dużym potencjałem, które cały czas dynamicznie się rozwijają, oferując zarówno miejsca pracy, jak i dostęp do rozrywek i wydarzeń kulturalnych. Mieszkania na sprzedaż Olsztyn to oferty mieszkań od 30 do nawet 280 metrów kwadratowych, za ceny wahające się od 250 000 do nawet 3 500 000 zł. Dostępne są zarówno mieszkania Olsztyn całkowicie nowe, jak i wymagające remontu. Możliwy jest również zakup mieszkania bezpośrednio od dewelopera. Jeśli chodzi o mieszkania na sprzedaż Bydgoszcz, to wybór jest bardzo duży i łatwo będzie znaleźć mieszkanie w każdej dzielnicy miasta, w zależności od swoich preferencji. Wiele z nich jest położonych wśród zieleni, w cichej spokojnej okolicy. Jeśli zależy nam na centrum miasta, to na sprzedaż są dostępne mieszkania w budynku River Tower, najwyższym budynku mieszkalnym w województwie kujawsko-pomorskim.