Nowoczesne układy grzewczy wymagają zastosowania najnowszych technologii, aby były w pełni wydajne i funkcjonalne. Mała wydajność instalacji zawsze zwiększa koszty ogrzewania, dlatego warto zainwestować w urządzenia dobrej jakości, które powinny znacznie zwiększyć wydajność.

Lepsze parametry grzewcze = większy komfort użytkowania

pompa obiegowa co

Pompa obiegowa CO to urządzenie wywołujące przepływ cieczy w całym obiegu zainstalowanego systemu grzewczego. Dzięki jej zastosowaniu używane przewodu mogą mieć mniejsze średnice, a woda jest rozprowadzana w sprawniejszy, szybszy sposób. Najważniejszą zaletą zastosowania pompy obiegowej jest zwiększenie wydajności pracy instalacji grzewczej zwłaszcza w newralgicznych okresach przejściowych – wiosną i jesienią. Dzięki niej kaloryfery nagrzewają się szybko i równomiernie, co jest bardzo ważne dla użytkownika. Jednym słowem komfort cieplny jest zachowany przy bardzo niskich kosztach eksploatacji. Ponadto pompa obiegowa CO jest cicha, nie wymaga żadnej obsługi, a przy dobrej eksploatacji służy przez długie lata.

Uproszczenia w instalacji grzewczej

W porównaniu do instalacji grawitacyjnej, gdzie nie ma pomp obiegowych, tutaj nie trzeba martwić się odległością od kotła. Rozbudowa instalacji grzewczej jest zatem  swobodniejsza, a dodatkowo zastosowane zawory termostatyczne  umożliwiają regulację temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Ogrzewanie jest zatem zapewnione przy minimalnym użyciu ciepła z kotła.

Jak dobrać odpowiednią pompę?

Jednym z najważniejszych parametrów jest zużycie energii elektrycznej. Pompa obiegowa CO o klasie energetycznej A zużywa ok. 20 % mniej prądu w porównaniu do klasy B. Nowoczesne pompy elektroniczne same dopasowują się do instalacji. Warto sprawdzić je tutaj https://epompa.pl/pol_m_Dom-i-ogrod_Pompy_Pompy-obiegowe_Centralne-ogrzewanie-C-O-199.html Aby wybrać odpowiednią pompę należy zwrócić uwagę na natężenie wody, która należy przepompować oraz wysokość podnoszenia.

Co jest ważne przy ciągłej eksploatacji

W zależności od potrzeb użytkownika pompa może pracować w sposób ciągły lub przerywany. Ciągła praca pompy wymaga aby była on na bieżąco chłodzona i smarowana. Dzięki temu zapobiega się przegrzaniu i zużyciu łożysk oraz uszczelek.

Przegrzanie nie zawsze oznacza usterkę

Czasami silnik jest bardzo mocno nagrzany, lecz nie zawsze pompa obiegowa co ulega awarii. W razie spadku napięcia o 10 %  w silniku dochodzi do wzrostu temperatury, a potem zostaje on wyłączony. Specjalnie zastosowane zabezpieczenia powodują zatrzymanie silnika w razie nieprawidłowego napięcia oraz ponowne załączenie, gdy wszystko wraca do normy. Przegrzanie silnika pompy może nastąpić w wyniku zbyt niskiego lub wysokiego napięcia, braku odpowiedniej wentylacji, wysokiej temperatury otoczenia oraz innych czynników.