Każdy, kto posiada domowy kominek, zdaje sobie sprawę, że jego sprzątanie może być nie lada wyzwaniem. Zwykły odkurzacz lub zmiotka mogą nie wystarczyć. Z tego powodu warto zainwestować w specjalny odkurzacz kominkowy do popiołu. Zapewni on wysoki komfort podczas sprzątania kominka. Odkurzacze kominkowe często są dość tanie, możemy znaleźć dobry w przedziale cenowym do 200 zł.

Do czego przyda się nam odkurzacz kominkowy?

Odkurzacz kominkowy posiada wbudowany separator do popiołu, dzięki czemu nie zapycha się nim, jak standardowy odkurzacz. Przyda nam się do sprzątania nie tylko kominka, ale i grilla, warsztatu z metalowych opiłków, pomoże nam on również w usuwaniu drobnego gruzu, który powstał w wyniku prac remontowo-budowlanych.

Jak działa odkurzacz kominkowy?

Odkurzacz kominkowy posiada wbudowany silnik, co sprawia, że może wykorzystywać własną siłę ssącą. Zebrane zanieczyszczenia wpadają do specjalnej komory, gdzie są filtrowane. Później pyły zostają oddzielone i zostają zamknięte w specjalnym, łatwym do oddzielenia pojemniku. Odpowiedni filtr skutecznie będzie chronił silnik przed uszkodzeniem.

odkurzacz kominkowyOczywiście, co jakiś czas konieczna jest wymiana worka, czyszczenie filtra i komory odkurzacza. Nie jest to zbyt pracochłonne, w zależności od modelu powinno zająć około kilku minut. Filtry do odkurzacza kominkowego w niektórych modelach odkurzacza należy wymieniać, w innych wystarczy myć je pod bieżącą wodą. Przed wyborem odpowiedniego modelu należy sprawdzić również moc silnika.

Prawidłowe użytkowanie

Pamiętajmy o tym, że dobre funkcjonowanie naszego odkurzacza zależy w dużej mierze od jego poprawnej eksploatacji. Odkurzacz kominkowy, stworzony został przede wszystkim w celu ułatwienia nam sprzątania domowego kominka. Oczywiście, możemy go wykorzystać również do sprzątania np. tynku, który powstał podczas remontu w domu, ale absolutnie nie zabierajmy go na budowę! Żadne odkurzacze, nawet przemysłowe, nie nadają się do tego, by przy ich pomocy sprzątać pyły budowlane. Jeśli to zrobimy, z pewnością stracimy gwarancję.