Lato to czas gdzie remonty wszelkiej maści nabierają na częstotliwości. Wraz z aktywacją przez rozmaite sklepy budowlane różnorodnych promocji, warto wykorzystać ten czas na wykonanie wielu zaległych prac. Duża część Polaków bierze się za całościowe, kompleksowe modernizacje swoich przestrzeni życiowych. Jednak w dużej liczbie przypadków, gdy prace zbliżają się już ku końcowi, okazuje się, że popełniło się duży błąd w wyborze rozwiązań oraz materiałów.

Ściana to nie tylko tapeta

Odnawianie ścian to nie tylko ich pomalowanie i położenie tapety, chociaż wielu remontujących już na tym poziomie traktuje kwestię jako zamkniętą. W efekcie, jeśli mieszka się w dużym mieście nieprzemyślenie wszystkich za i przeciw szybko da o sobie znać. W starym budownictwie ściany potrafią być rozmaitej grubości w różnych częściach mieszkania. Co za tym idzie, przewodzą one jednakowo chłodne powietrze z zewnątrz, przepuszczając ciepłe nagromadzone w mieszkaniu. Strata na cieple – czyli większe rachunki w okresie grzewczym to jednak nie wszystko. Nie wszystkie ściany wygłuszają tak samo.

izolacja akustyczna ścianIzolacja akustyczna ścian ma tak samo istotne znaczenie, jak izolacja termalna – jeśli nie większe. Wszystko zależy od lokalizacji. Jeśli mieszka się w bloku z dużej płyty to istnieje duże prawdopodobieństwo, kiedy sąsiad będzie się pytał 3 mieszkania dalej o godzinę, że usłyszymy odpowiedź. Izolacja akustyczna ścian to kwestia, której trzeba poświęcić zdecydowanie więcej uwagi, niż się to zazwyczaj robi. Paradoksalnie kwestie akustyki są nagminnie pomijane, gdyż klienci w większym stopniu koncentrują się na estetycznym wyglądzie odremontowanej przestrzeni. Izolacja ścian w niczym tu nie przeszkadza. Maty czy pianki – rozwiązań jest całe mnóstwo, a jeśli wykonuje się remont gruntowny to i tak zostaną one przykryte w kolejnych etapach prac.

Nowoczesne rozwiązania izolacyjne wcale nie wymagają skuwania wszystkiego, w sklepach warto jest spytać się np. o wysokiej jakości maty izolacyjne, które szybko problem rozwiążą. Istotą każdego remontu jest polepszenie swoich warunków, dlatego trzeba rozpatrzyć również kwestię izolacji. „Plucie” sobie w brodę po fakcie nie zwróci wydanych na remont pieniędzy, a hałas jak się słyszało tak słyszeć się będzie. Każdy właściciel mieszkania w okresie letnim z pewnością przeprowadzi jakąś drobną modernizację dla ułatwienia sobie życia oraz zminimalizowania przyszłych kosztów. Warto zastanowić się, czy rozpoczęcie prac od zapewnienia adekwatnej co do potrzeb izolacji nie będzie strzałem w dziesiątkę.