Wielu właścicieli mieszkań oraz domów zmierza się z dylematem, w jaki sposób trwale oraz praktycznie wyposażyć swoje lokum. Często w parze z wysoką jakością podąża również wyższa cena. W tym przypadku jednak zawsze należy wziąć pod uwagę wysokogatunkowe materiały ponieważ taka inwestycja na pewno przyniesie wymierne korzyści na przestrzeni wielu lat.

Kamień, który zauroczył architektów wnętrz

płyty granitoweJednym z najtrwalszych materiałów stosowanych podczas wykańczania wnętrz jest granit. Swoją długowieczność ten niesamowity kamień zawdzięcza bardzo wysokiemu stopniowi twardości. Dzięki temu jest on niezwykle odporny na wszelkie uszkodzenia, zarysowania oraz czynniki atmosferyczne. Niewiele jest materiałów twardszych niż granit i stąd zarysowanie go jest bardzo trudne. Granit po impregnacji lub żywicowaniu w ogóle nie przyjmuje wody. Jest również ognioodporny oraz w żaden sposób nie reaguje na różnego typu środki chemiczne. Ponadto akumuluje ciepło ze względu na swą wysoką gęstość oraz jest materiałem wyjątkowo podatnym na kształtowanie. Można go dość łatwo poddać obróbce i stworzyć różne jego kształty w zależności od potrzeb. Na rynku dostępne są współcześnie wysokiej jakości płyty granitowe w rozmaitych rozmiarach oraz o różnej grubości. Pochodzą one z Polski, bądź też są importowane i stąd między innymi wynikają różnice w cenach tego produktu. Granit to ponadto materiał, który prezentuje się w pomieszczeniach elegancko, dodaje uroku i uchodzi za produkt ekskluzywny.

Gdzie najlepiej sprawdzają się aranżacje kamienne?

Ze względu na wysoką odporność na deszcze, wiatry oraz temperatury granit z powodzeniem można stosować na zewnątrz budynku. Używa się go jako okładziny na elewacji lub też jako materiału do wykończenia schodów wejściowych do domu, chodnika albo tarasu. Płyty granitowe doskonale komponują się we wnętrzach. W kuchniach bardzo popularne są przede wszystkim granitowe blaty. Coraz bardziej doceniane są modernistyczne, granitowe zlewozmywaki oraz umywalki szczególnie w praktycznej, podwieszanej od spodu blatu wersji. Zlewozmywaki i umywalki mogą również stanowić jedną całość wraz z granitowym blatem. Na ścianach w kuchniach oraz łazienkach wykorzystuje się płyty granitowe przycięte do rozmiarów tradycyjnych płytek ceramicznych. Na popularności zyskuje również granit jako posadzka w luksusowych salonach, która jest dodatkowo podgrzewana. Popularne są granitowe parapety, obudowy kominków, a także półki, czy też dekoracyjne bibeloty. Atrakcyjności dodaje granitowi również jego bogata kolorystyka. Najczęściej spotyka się granit o różnych odcieniach bardzo modnej dziś we wnętrzach szarości. Dostępne są również kamienie o unikalnej, prawie białej lub białoróżowej barwie. W stylizacjach wykorzystuje się także często granit w kolorze niemal czarnym. Ze względu na panujące współcześnie trendy kamienie czerwone i zielone są stosowane nieco rzadziej.

Tekst powstały we współpracy z https://granitnaturalny.pl.