Nowoczesne, wysoce transparentne wnętrza coraz chętniej wykańczane są nietypowymi przedmiotami wykonanymi z wytrzymałego szkła hartowanego. Przykładem takiego przedmiotu użytkowego – jednego z podstawowych elementów infrastruktury każdego mieszkania/domu, są drzwi. W sprzedaży znajdziemy co najmniej kilka różnych wersji drzwi szklanych. Które z nich są najpopularniejsze? Jaka jest ich charakterystyka i gdzie najczęściej takie drzwi są instalowane?

Trzy rodzaje drzwi ze szkła

Urządzając wnętrze mieszkania lub lokalu użytkowego i chcąc je wyposażyć w szklane drzwi, możemy zdecydować się na jeden z trzech podstawowych ich typów. Do wyboru mamy drzwi klasyczne, przymykowe (na zawiasach i z ościeżnicą), drzwi wahadłowe i przesuwne. Te pierwsze przypominają klasyczne drzwi wewnętrzne o konstrukcji drewnianej i będą idealnym uzupełnieniem wnętrz nowocześnie urządzonych domów i mieszkań. Dzięki opcji otwierania w jedną stronę, takie drzwi gwarantują wysoką wygodę użytkowania również w mniejszych wnętrzach, w których liczy się oszczędność przestrzeni. Drugi rodzaj konstrukcji, czyli szklane drzwi wahadłowe to idealne rozwiązanie dla obiektów użytkowych pełniących różnorodne funkcje, o większym metrażu. Takie drzwi sprawdzą się m.in. w hotelach, obiektach konferencyjno-szkoleniowych, w restauracjach czy biurach. Trzeci rodzaj drzwi szklanych to konstrukcje przesuwane, idealne rozwiązanie dla reprezentacyjnych pomieszczeń, na przykład jako sposób na eleganckie wykończenia wejścia do salonu lub jadalni. Takie drzwi sprawdzą się m.in. w przestronnych domach czy apartamentach o większej powierzchni użytkowej.

szklane drzwiWady i zalety drzwi wykonanych ze szkła

Największą zaletą tego typu konstrukcji jest ich nietuzinkowy, niezwykle elegancki wygląd. Szklane drzwi sprawdzą się przede wszystkim w nowoczesnych wnętrzach mieszkalnych i użytkowych, urządzonych w sposób minimalistycznych, stawiających na przestronność, otwartość przestrzeni i maksymalną transparentność. Ze względu na rodzaj materiału użytego do produkcji drzwi szklanych, wbrew pozorom są to konstrukcje niezwykle wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia. Niestety z uwagi na idealnie gładką powierzchnię, tego typu drzwi wymagają regularnego, częstego czyszczenia – na szklanej tafli drzwi od razu widać każde zabrudzenie. Jeśli szukasz nowoczesnych drzwi do swojego mieszkania lub lokalu użytkowego (biura, restauracji czy pensjonatu), wybór jednej z trzech popularnych wersji szklanych drzwi może okazać się strzałem w dziesiątkę.