Współczesne spawarki to urządzenia elektryczne, które wykorzystuje się do łączenia ze sobą różnych elementów metalowych, przede wszystkim elementów stalowych tj. pręty zbrojeniowe, blachy, rury metalowe i wielu innych. Na rynku znajdziemy dwa podstawowe typy takich spawarek, są nimi spawarki transformatorowe charakteryzujące się dużymi gabarytami i sporą wagą i spawarki inwertorowe, które są sprzętem bardziej nowoczesnym, a przez to mniejszym gabarytowo i zdecydowanie lżejszym. Poza tym możemy mówić również o tzw. migomatach, czyli spawarkach przeznaczonych do spawania metodą MIG oraz o najbardziej wszechstronnym sprzęcie, jakim są spawarki TIG.

Rodzaje spawarek - przegląd

Migomaty to urządzenia typowo warsztatowe, sprawdzające się jako narzędzie do łączenia niewielkich elementów metalowych o niedużej grubości, a także do łączenia blach czy spawania punktowego. Spawarki TIG to urządzenia bardziej zaawansowane technicznie, umożliwiające spawanie praktycznie wszystkich typów metali, również aluminium. Tego typu spawarki znajdują mnóstwo zastosowań i są wykorzystywane w przemyśle, w warsztatach samochodowych, w budownictwie i wielu innych branżach. Ich wadą pozostaje spora cena i konieczność pracy w osłonie gazowej.

Rodzaje spawarek elektrycznych

Rodzaje spawarek elektrycznych

  • spawarka transformatorowa - to jedna z najprostszych typów spawarek używająca do spawania elektrod otulonych (technologia MMA). Wadą tej spawarki jest dość duża waga. Charakteryzuje się dość słabą stabilnością pracy, zwłaszcza w przypadku wzrostu temperatury spawania. Ten typ spawarki adresowany jest do osób używających spawarki bardzo sporadycznie.
  • spawarka inwertorowa – do tego typu spawarek również używa się elektrod otulonych (technologia MMA). Jest dość popularna jako podręczne urządzenie do spawania, ma małe gabaryty i zużywa niewiele prądu w porównaniu do spawarek transformatorowych. Dobrze sprawdza się w przydomowym warsztacie. Wykorzystując elektroniczne sterowanie prądem, do spawania może wykorzystywać najmniejsze elektrody. Niestety nie posiada napięcia wysokiej częstotliwości co wyklucza ją z możliwości spawania metali szlachetnych czy skomplikowanych połączeń w aluminium.
Rodzaje spawarek TIG

Rodzaje spawarek TIG

  • spawarki wykorzystujące metodę TIG - do spawania elektrodami nietopliwymi. Dzięki tej metodzie, można uzyskać spoinę wysokiej jakości. Najczęściej wykorzystywane do spawania aluminium oraz stali wysokostopowych. W tym rodzaju spawarki można wykorzystywać również metodę MMA.
  • spawarki MIG/MAG – umożliwia dużą wydajność przy spawaniu w różnych pozycjach. Używana do spawania metali oraz grubszego aluminium. Często wykorzystywana do spawania małych elementów np. przy samochodach lub innych urządzeń mechanicznych.