W naszych domach często można znaleźć duże ilości kwiatów. Ożywiają one przestrzeń, są ciekawym uzupełnieniem wystroju, sprawiają, że lepiej czujemy się we własnym mieszkaniu. Jednak niezależnie od tego czy wybierzemy jedną dużą roślinę czy kilka małych musimy posadzić ją w pasującej do wystroju donicy. Jak ją wybrać i na co zwrócić uwagę? 

Donica idealna, czyli jaka?

Praktyczne i piękne- donice z podstawkamiWybrana przez nas donica przede wszystkim musi być dostosowana wielkością do rośliny, którą chcemy w niej zasadzić. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka innych cech. Często kupując doniczki wybieramy te, które nie zawierają podstawek. To jednak duży błąd. Podstawki pod donice (takie jak np. tu: https://www.top-growshop.pl/pol_m_Doniczki-Tace-i-Zbiorniki-Ogrodnicze_Podstawki-pod-doniczki-187.html) ułatwiają odprowadzenie nadmiaru wody, dzięki czemu nasze rośliny nie są narażone na tak zwane przelanie. Co ważne podstawki pod donice zabezpieczają również nasze meble przed nieprzyjemnymi skutkami zalania. Gromadząca się w nich woda nie rozlewa się po stoliku czy półce, na której ustawiona została roślina, ale może jej również posłużyć w późniejszym czasie. Elegancka donica z dobrze dobraną podstawką to duet, który sprawi, że nasze mieszkanie będzie nie tylko piękne, ale również funkcjonalne. 

Donice i podstawki: czy muszą być kupowane w zestawach?

Z domów naszych mam czy babć pamiętamy doskonale doniczki, które mają zamontowane na stałe podstawki. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które na pewno sprawdzi się w bardzo klasycznym wnętrzu. Jeśli jednak lubimy nieco bardziej ekstrawagancki wystrój możemy rozważyć samodzielne dobranie podstawki pod donice. Piękne białe donice samodzielnie mogą wyglądać nieco nudno, jednak, jeśli dobierzemy do nich podstawki w żywych kolorach, taki zestaw może być ciekawą dekoracją pokoju. Podstawkę możemy również stworzyć z pozornie nieprzydatnych przedmiotów. Kolorowy talerz, znaleziony na pchlim targu, patera, z której praktycznie nie korzystamy, albo misa, która nie mieści się w szafce z naczyniami- wszystkie te przedmioty idealnie sprawdzą się, jako podstawki pod donice. 

Nie każdy z nas posiada w swoim domu takie zbędne przedmioty. Możemy, więc wybrać się po prostu do sklepu ogrodniczego czy sklepu z ceramiką i rozejrzeć się wśród dostępnych donic. Kiedy któraś z nich wpadnie nam w oko wystarczy sprawdzić, czy zawiera podstawkę. Jeśli nie możemy dobrać podstawkę w zbliżonym kolorze albo rozejrzeć się za czymś, co nieco urozmaici całą aranżację. Do czerwonej ceramicznej donicy możemy dobrać identyczną czerwoną podstawkę albo sprawdzić czy w ofercie sklepu nie znajduje się podobna ceramiczna, ale granatowa podstawka. Taka mieszanka kolorów może sprawić, że z pozoru zwykła roślina będzie najważniejszą ozdobą naszego mieszkania.