W deszczowe i pochmurne dni każdy marzy o odprężeniu się z książką i ciepłym, miłym kocem. Wybór odpowiedniego koca wcale nie jest tak prostym zadaniem. Warto dowiedzieć się, jaki materiał zapewni nam miękkość oraz wygodę, a także jak je właściwie pielęgnować.
Koce wełniane – są to bardzo miękkie koce, które mają dobry wpływ na organizm człowieka. Gdy złapie nas przeziębienie, bolą nerki lub cierpimy na reumatyzm, zbawiennym będzie koc wełniany. Jednocześnie rozgrzewa ciało człowieka oraz łagodzi nieprzyjemny ból. Koce z tego materiału zapewniają utrzymanie właściwej temperatury ciała człowiekowi. A więc ogrzewają zimą i chronią przed przegrzaniem latem. Koce wełniane pierze się w pralce, w 30 stopniach. Nie należy jednak nastawiać maksymalnej prędkości wirowania, ponieważ koc będzie bardzo pognieciony. Inaczej jest z kocem z wełny wielbłąda, ponieważ te trzeba prać w pralni chemicznej. Mogą być one przeszkodą dla alergików uczulonych na wełnę. Wówczas mogą się pojawić swędzenia, czy pieczenia.
Koce polarowe – koce te są niezwykle przyjemne w dotyku. Są bardzo miękkie i delikatne. Ważne jest to, że koce te są antyalergiczne, a więc mogą być alternatywą dla alergików. Polar również utrzymuje odpowiednią dla człowieka temperaturę ciała, ma wspaniałe właściwości termoizolacyjne. Idealnie sprawdza się podczas chłodnych i zimowych wieczorów. Koce te są proste w utrzymaniu. Nie gniotą się podczas prania i nie niszczą.
Koce żakardowe – są to również bardzo miękkie koce. Koce te prezentują się znakomicie. Są bardzo eleganckie i delikatne, ale nie niszczą się łatwo. W dotyku przypominają aksamit, są również bardzo lekkie. Bardzo często materiał ten wykorzystywany jest do produkcji kocyków dziecięcych. Zazwyczaj stanowią połączenie bawełny oraz akrylu. Koce żakardowe również z łatwością można wyprać w pralce, w 30 stopniach.
Koce welurowe – koce te mogą być wytwarzane również ze sztucznych włókien chemicznych, dlatego należy prać je w pralniach chemicznych. Ten miękki koc może pięknie ozdobić i ocieplić wnętrze.