Większość tapet jest łatwa w aplikacji, dlatego to świetny sposób na szybką metamorfozę mieszkania. Tapety różnią się pomiędzy sobą materiałami, z których powstają, a także sposobem nakładania na powierzchnię. Niektóre z nich świetnie sprawdzą się nawet w łazience i kuchni, inne odmienią salon lub pokój młodzieżowy. Zanim zdecydujemy się na remont, warto sprawdzić jakie produkty i wzory dostępne są na rynku.

Z papieru

Tapety papierowe są bardzo proste w aplikacji, ponieważ do ich naniesienia wystarczy jedynie zwykły klej do tapet i pędzel. Niektórzy producenci umieszczają na wewnętrznej stronie cienką warstwę suchego kleju, przez co wystarczy jedynie zwilżyć pędzlem tylną stronę tapety, odczekać kilka minut i można ruszać do pracy. To bardzo wygodne rozwiązanie, a przy tym niedrogie. Wśród tapet papierowych mamy niesamowitą ilość wzorów, a także faktur. Na nich drukowane są fototapety do salonu, które dodają głębi i przestrzeni we wnętrzu. Papierowe wyroby są proste w aplikacji, ale równie łatwo można je usunąć ze ściany w razie potrzeby. Nie można jednak ich myć, choć niektórzy pokrywają je farbami lateksowymi zwiększając tym samym odporność papieru na drobne uszkodzenia mechaniczne. Możemy je stosować wszędzie, gdzie ściany nie są narażone na ochlapanie. Sprawdzą się w sypialni, pokoju dziecięcym i młodzieżowym oraz jako fototapety do salonu.

Na fizelinie

Tapety fizelinowe wytwarzane są z włókien tekstylnych oraz włókien celulozowych. Świetnie nadają się w przypadku ścianek działowych zbudowanych gipsokartonu, ponieważ poszczególne pasy tapety są bardzo łatwe do przyklejenia. Również nie wymagają zbyt wiele pracy, ponieważ aplikuje się je za pomocą zwykłego kleju do tapet. Podobnie jak papierowe, fizelinowe produkty również są bardzo łatwe do usunięcia, dlatego nie ma problemu z ich zastąpieniem w czasie remontu. Można je zadrukować, dlatego sprawdzą się jako fototapety do salonu. Występują w dużej ilości wzorów i w bogatej palecie kolorystycznej.

Wykonane z korka

Tapety korkowe składają się z dwóch warstw - korkowej oraz papierowej. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest efekt lekkiego docieplenia, dlatego tego typu wyroby świetnie sprawdzają się w przypadku mieszkań szczytowych. To także dobry sposób na wyciszenie wnętrza, dlatego korek może być używany w pokoju dziecięcym. Korek daje również inne możliwości - tworzy powierzchnię, do której możemy z łatwością przyczepiać różne elementy i traktować ją podobnie do zwykłej tablicy. Minusem jest jednak trudność w usuwaniu, a także dość spora cena.