Rodzaje zasłon okiennych

Wymiana wszystkich zasłon to najłatwiejszy sposób na zupełną odmianę mieszkania, a przy tym bardzo tani. Ich dobór ma zatem bardzo duże znaczenie, dlatego musimy dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiedniego typu zasłon i dedykowanych im karniszy. Dobrze dobrana zasłona dopełnia stylistycznie pomieszczenie oraz wnosi odpowiedni klimat.

Bardzo modne są ostatnio zasłony sztancowane, czyli posiadające okrągłe otwory na szerokich, wszytych taśmach. Ten rodzaj najczęściej jest wykorzystywany do szycia zasłon z nadrukiem, ponieważ charakterystyczne ułożenie materiału pozwala otrzymać bardzo ciekawy efekt. To także jedyny sposób, aby powiesić grube, mocne zasłony, które przypominają teatralne kotary. Dzięki kółkom mamy pewność, że nasza solidna zasłona z nadrukiem nie spadnie. Duże otwory bardzo ułatwiają przesuwanie materiału. Jedynym minusem jest koszt nabijania kółek na tkaninę- może sięgać nawet kilkuset złotych, ale na szczęście w sklepach możemy zdobyć już gotowe zasłony z nadrukiem i jednocześnie sztancowane.

Drugim popularnym ostatnio sposobem wieszania są szelki- to po prostu doszyte tasiemki z materiału, które tworzą pętlę. Pętelki, jedną po drugiej, nawleka się na karnisz. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie lubią „bawić się” w upinanie zasłon, ale chcą je po prostu powiesić. Wśród szelkowanych zasłon są niemal wszystkie dostępne modele- wzorzyste, jednolite, zasłony z nadrukiem. Materiał z reguły jest dość lekki, ponieważ szelki nie lubią zbyt dużego ciężaru. W przypadku takich zasłon trzeba pamiętać, aby karnisz wisiał w miarę wysoko, ponieważ szelki przepuszczają światło. Plusem jest fakt, że zasłony zawsze wyglądają dobrze i nie trzeba silić się na finezyjne upinanie tkaniny.

Kolejny, popularny u typ nas zasłon to zwykłe klasyczne modele, które zawiesza się nad oknem za pomocą karnisza z żabkami. Karnisze żabkowe to prawdziwa „klasyka gatunku”, która gości w naszych domach od samego początku. Niewątpliwym plusem takiego sposobu wieszania jest bardzo duża swoboda w upinaniu materiału- możemy sami decydować o rodzaju zakrzywień, ich rozstawieniu, a także dodatkowych falbankach (np. w przypadku karniszy z dwoma lub trzema rzędami żabek).

Najrzadziej spotykane rodzaje zasłon to modele z przeszyciem tunelowym. To zasłony, które posiadają tunel powstały z ich przeszycia po jednej stronie. Tunel należy nawlec na karnisz, a dopiero potem zamontować całość. Jest to dość karkołomne zadanie i przy każdym praniu wymaga demontażu karnisza. Plusem jest jednak to, że taki sposób szycia dobrze prezentuje się na zasłonach z nadrukiem lub pasiastych.