Patrząc na przekrój większości nowoczesnych mieszkań, oddawanych w ręce klientów przez znanych i modnych deweloperów, widać na pierwszy rzut oka znaczenie otwartych przestrzeni i przestronności. Pomieszczenia pod żadnym względem nie mogą być małe i ciasne, jak miało to miejsce jeszcze w czasach budownictwa PRL. Nowe mieszkania prezentujące w dużym stopniu aranżacyjny styl skandynawski od razu witają potencjalnych klientów niesamowitymi perspektywami dekoracji i urządzania. Coraz popularniejsze stają się więc mieszkania, w których jest mniej pomieszczeń, ale każde z nich jest mocno otwarte na świat zewnętrzny i przestronne - to także cechy charakterystyczne stylu skandynawskiego w aranżacji wnętrz. Deweloperzy robią więc wszystko, aby ich nowe mieszkania przypominały jak najbardziej te powszechne wzorce spotykane na północy Europy, gdzie dominuje drewno i szkło, dzięki któremu wnętrze pomieszczeń jest zawsze ciepłe i pełne energii dzięki naturalnemu światłu słonecznemu.
W Skandynawii zamiłowanie do otwartych przestrzeni i naturalnych elementów sprawiło, że zaczęto budować ściany za bardzo dużymi oknami a niekiedy nawet decydowano się na przeszklenie całej ściany. W ten sposób nawet niewielki salon staje się zdecydowanie większy i optycznie ciekawszy, bliższy natury. Ten charakterystyczny dla Skandynawów zabieg wynika także z ich zamiłowania do natury i środowiska naturalnego. Nie brakuje więc w ich wnętrzach drewna. Styl skandynawski to zarówno belki sufitowe, drewno na ścianach, ale przede wszystkim - piękne, bardzo jasne i twarde drewniane podłogi. Niestety poruszanie się w takiej stylistyce wcale nie jest proste dla kogoś, kto po raz pierwszy w swoim życiu ma styczność z taką stylizacją wnętrz. Aby stylowi skandynawskiemu uczynić zadość, nie można bowiem absolutnie zagracić pomieszczenia, przesadzić z dodatkami a tym bardziej rodzinnymi pamiątkami.
Tzw. bibeloty, a więc rzeczy masowo ustawiane na półkach i zawieszane na ścianach, tak popularne w polskim podejściu do aranżacji wnętrz, absolutnie nie mogą znaleźć zastosowania w stylu skandynawskim. Tutaj przede wszystkim wysoko ceniony jest minimalizm, który pozwoli wydobyć ukryte walory tak dużych i przestronnych pomieszczeń otwartych na światło dzienne. Kluczem do sukcesu wydaje się być wpuszczenie natury do środka mieszkania - a więc zainwestowanie w odpowiednią roślinność. Styl skandynawski to także charakterystycznie dobrane meble. Dominuje tutaj szkło, dzięki któremu przestrzeń jest otwarta a piękne podłogi i ściany nie są zasłonięte. Elementy chromowane czy aluminiowe dodatkowo zachowują mieszkanie w stonowanym i nieco chłodniejszym, acz nadal bardzo przyjemnym klimacie.