Planując swoją wymarzoną kuchnię lub pokój dzienny staramy się zawsze przewidzieć wielkość pomieszczenia, rozkład mebli, a także użyteczne ustawienie wszystkich sprzętów. Panie domu doskonale wiedzą, czy wolą mieć piekarnik obok zlewu, czy lodówkę. To one wiedzą, w jakim rytmie poruszają się w kuchni, dlatego to do nich należy ostateczny głos w planowaniu mieszkania czy domu. Dodatkowo to one dbają o szczegóły i wiedzą, jak ważne są odpowiednie uchwyty meblowe.

Meble w kuchni mają ogromne znaczenie dla pani domu. Mają pomieścić odpowiednią zastawę, naczynia, garnki i resztę potrzebnych przedmiotów. Powinno się też znaleźć miejsce na przyprawy, produkty spożywcze oraz wszelkie inne magiczne przedmioty i produkty perfekcyjnej pani domu.

Jednak jak wiadomo diabeł tkwi w szczegółach i to, co każda gospodyni wie i czego oczekuje od funkcjonalności swojej kuchni to dobre uchwyty meblowe. Codziennie po kilkadziesiąt razy dziennie ciągniemy, przysuwamy, odsuwamy, zasuwamy, otwieramy i zamykamy szafki. Jest to jeden z tych elementów wykończenia mebli, który narażony jest na sporo urazów mechanicznych, a także na zwykłe „wytarcie” materiału, z którego są zrobione uchwyty meblowe. Nie ma nic bardziej irytującego niż przetarte pozłacane uchwyty. Wyglądają paskudnie i jeszcze gorzej się prezentują. Nie ma na to żadnego sposobu, chyba że wcześniej dokładniej przemyślimy to, co chcemy mieć w swojej kuchni.

Jak wybrać odpowiednie uchwyty meblowe? To, o czym powinniśmy pamiętać, to fakt, że być może i pełnią one funkcje ozdobne, ale zdecydowanie najważniejszą rzeczą jest to, aby były funkcjonalne. Wybierając te, które mają służyć w nasze kuchni powinniśmy przyłożyć naszą dłoń do uchwytu i spróbować odtworzyć moment otwierania szafek lub szuflad. Palce powinny swobodnie układać się na uchwycie. Jest to ważne, bo o ile dorośli są w stanie przyzwyczaić się do pewnej specyfiki uchwytów, o tyle dzieci mogą mieć z tym problem, a przytrzaśnięte palce lub źle włożona mała rączka potrafi narobić niezłego rabanu na pół dnia.

Panie domu doskonale wiedzą, że uchwyty meblowe mają bardzo duże znaczenie. I choć wydawałoby się, że jest to szczegół, na który nie trzeba zwracać zbytniej uwagi, o tyle wytarte klamki czy rączki od szafek rzucają się w oczy i powodują, że nagle wszyscy wokół je widzą. Dodatkowo należy pamiętać, że uchwyty meblowe są wklejane, a nie wkręcane, dlatego ciężko je później wymienić nie uszkadzając mebli. Dlatego zastanawiając się nad meblami w kuchni oraz dokonując już decyzji w sklepie, zwróćmy dużą uwagę na uchwyty i rączki.