Zagęszczarki, jak sama nazwa wskazuje służą do zagęszczania podłoża lub powierzchni. Działają w oparciu o wibracje a ich zastosowanie jest bardzo zróżnicowane. Wszelkiego rodzaju zagęszczarki gruntu, betonu itp najczęściej stosowane są w branży budowlanej. Laicy, którzy na co dzień nie mają styczności z pracami remontowymi bądź budowlanymi wiedzą doskonale, że zlecając firmie chociażby układanie kostki brukowej bez odpowiedniej zagęszczarki prawidłowe wykonanie tej czynności jest w zasadzie niemożliwe do wykonania.

zagęszczarki do betonu

Jakie wyróżniamy zagęszczarki?

Jak już zostało wspomniane zagęszczarki mają wszelakie zastosowanie i wyróżniamy bardzo różne rodzaje w zależności od prac, do których mają zostać wykorzystane. Najczęściej spotyka się zagęszczarki do betonu, aczkolwiek nie tylko. Firmy, które w swoim wyposażeniu sprzętowym posiadają jakąkolwiek zagęszczarkę muszą troszczyć się także o jej odpowiednią eksploatację. Stosunkowo często konieczna do wymiany jest guma do zagęszczarki. Można kupić ją w zasadzie w każdym dobrym sklepie budowlanym. Cena zarówno zagęszczarek jak i części wymiennych jest różna. Zależna jest przede wszystkim od jakości oraz od producenta. Wiadomo, że im lepsza i bardziej renomowana firma, tym droższe urządzenia choć w tym miejscu należałoby jeszcze dodać, że cena nie zawsze jest adekwatna do jakości i trwałości maszyny i wcale nie trzeba przepłacać. Co specjaliści muszą wiedzieć?

Profesjonalne użycie zagęszczarek

Wbrew pozorom obsługa zagęszczarki do gruntu wcale nie jest taka prosta jak mogłoby się wydawać. Potrzebna jest rozległa wiedza oraz bardzo duża precyzja. Trzeba również umieć ocenić czy wibrator do zagęszczarki działa poprawnie i czy urządzenie spełnia swoją funkcję tak jak należy. To, w jaki sposób działają maszyny ma duży wpływ na końcowy efekt prac a dobrym firmom zależy, aby był on jak najlepszy. Czy wibrator zagęszczarki również można wymienić? Oczywiście, większość części składowych jest wymiennych. Nie zawsze jest to jednak opłacalne. W niektórych przypadkach lepszym rozwiązaniem okazuje się być zakup nowego sprzętu.

Jak widać wszelkiego rodzaju maszyny to nie tylko wybór firm, ale konieczność. Bez nich wykonanie wielu prac jest niemożliwe. Rodzi się w tym miejscu pytanie w jaki sposób więc fachowcy radzili sobie zanim na rynku pojawiły się te wszystkie urządzenia? Wówczas mnóstwo prac w ogóle nie było wykonywanych. Przecież kilkadziesiąt lat temu nikt nie układał kostki brukowej a ściany i inne powierzchnie nie były tak idealnie przygotowywane do remontu.