Wygląd ścian ma ogromny wpływ na całe wnętrze. Po wejściu do pomieszczenia nie zwracamy na nie uwagi, jednak podświadomie zauważamy ich kolor, wzór i czystość. Inaczej odbieramy wnętrze o chłodnych ścianach, a inaczej wyłożone cegłą, kafelkami czy fototapetą.

Farby na pewien czas zepchnęły tapety na margines, jednak ich niezaprzeczalne zalety nie pozwoliły im całkowicie zejść z rynku. Współczesne odpowiedniki tapet są szeroko wykorzystywane przez projektantów wnętrz.

Zalety tapet na ścianę

Tapety ścienne pomogą zakryć wszystkie jej niedoskonałości. W starszych mieszkaniach i kamienicach mury są chropowate, nierówne, wymagają przed malowaniem dodatkowych zabiegów - gipsowania i szlifowania. To bardzo czasochłonne, a przy tym brudzące zajęcie, na które nie ma po prostu miejsca podczas szybkiego remontu. W przypadku tapet porowatość nie jest przeszkodą, ponieważ najłatwiej położyć je na ścianę, która „trzyma” klej.

[caption id="attachment_1018" align="alignright" width="300"]stylowe tapety ścienne Stylowe tapety ścienne[/caption]

Ciepło

Tapety winylowe są grubsze od papierowych, dlatego jeszcze lepiej kryją mur, a przy tym zapewniają przyjemne ciepło w kontakcie ze ścianą. Polecane są szczególnie w miejscach, w których stoją łóżka, sofy i inne miejsca do spania. Winyle mają również szlachetny wygląd. Tapety ścienne tego typu nakłada się na specjalną bazę, dlatego można je bez problemu wymieniać w razie kolejnego remontu na nowy wzór.

Różnorodność wzorów

Tapety ścienne sprzedawane są w różnych wersjach kolorystycznych, wzorach, posiadają fakturę, odmienną grubość, różnią się także rodzajem zastosowanego do ich produkcji materiału i sposobem montażu. Tapeta może subtelnie podkreślać wystrój pomieszczenia lub kontrastować z aranżacją i stanowić oryginalną dekorację - możliwości są ogromne.

Łatwe klejenie

Tapety ścienne przykleja się szybko i sprawnie za pomocą specjalnego kleju. Najlepiej wykonywać tę czynność we dwie osoby (zwłaszcza gdy sufit jest wysoko). Montaż jest bardzo prosty - wystarczy rozrobić klej według instrukcji na opakowaniu, zaaplikować go na drugą stronę tapety, odczekać klika minut aż klej się trochę zwiąże i przykleić w wybranym miejscu.