Podstawą wyposażenia większości współczesnych salonów są różnego rodzaju zestawy wypoczynkowe. W klasycznym wydaniu takie zestawy składają się zwykle z sofy i dwóch foteli. W przypadku małych pomieszczeń, tego typu kompozycja może okazać się jednak dalece niepraktyczna, zwłaszcza jeśli sięgniemy po meble o dużych gabarytach. W małych salonach, jeśli tylko pozwala na to układ pokoju, warto rozważyć opcję zakupu narożnika. Choć narożnik z pozoru wydaje się znacznie większy od klasycznej sofy, w praktyce zajmuje jednak mniej miejsca niż zestaw składający się z sofy i dwóch foteli. Po prostu w przypadku narożnika wykorzystujemy i tak zwykle wolną przestrzeń w jednym z kątów salonu.

Jeśli podobają nam się klasyczne zestawy wypoczynkowe składające się z sofy i foteli, a dysponujemy ograniczoną przestrzenią do ich ustawienia, szukając nowego zestawu zwróćmy uwagę na kształt i funkcjonalność jego poszczególnych elementów. W małym salonie dobrze sprawdzą się sofy z wąskimi bokami, co wpływa na fizyczne skrócenie mebla, dzięki czemu do jego ustawienia potrzebujemy odrobinę mniej miejsca. Mniejsze boki to również optyczne zmniejszenie sofy, przez co przestaje on dominować nad niewielką przestrzenią małego salonu. Wybierając fotele, również zwracamy większa uwagę na wielkość ich boków i ogólnie na ich całościową budowę. W małych salonach lepiej wyglądać będą zestawy wypoczynkowe o konstrukcji przynajmniej częściowo ażurowej, co nadaje im lekkości. Takie meble z automatu zajmują również nieco mniej miejsca.

Gdy zamiast klasycznego zestawu wypoczynkowego wybierzemy narożnik, jego uzupełnieniem zamiast dużych foteli mogą być małe pufy lub tapicerowane krzesła, które zaoferują podobny komfort wypoczynku, jak klasyczne fotele. Tego typu zestawy to przede wszystkim duża oszczędność przestrzeni oraz dość duża funkcjonalność użytkowa. Sporą zaletą narożników, prócz co najmniej jednego dodatkowego miejsca siedzącego, jest również większa wolna przestrzeń do spania. Narożnik z powodzeniem może być wykorzystywany jako łóżko sypialne, zwłaszcza w małych mieszkaniach, w których brakuje pomieszczenia o funkcji sypialni.