Narzędzia pneumatyczne to niezastąpiony sprzęt w wielu zakładach produkcyjnych, warsztatach samochodowych, w firmach budowlanych i wielu innych. Co ciekawe, z tej kategorii narzędzi można korzystać również we własnym domu, pod warunkiem zakupu kompresora. Nowoczesne sprężarki powietrza do zastosowań domowych to stosunkowo tani, bezobsługowy sprzęt, który może usprawnić pracę związaną z malowaniem ogrodzenia lub ogrodowych, drewnianych mebli, z czyszczeniem rynien z zalegających w nich liści czy oczyszczaniem narzędzi ogrodowych po zakończonej pracy (przykład takich sprężarek można znaleźć na: https://www.ewimax.pl/pol_m_Urzadzenia-Pneumatyczne_Sprezarki-i-Kompresory-203.html). Sprężarki używać możemy również do pompowania opon w samochodach, motocyklach czy rowerach, a także do przedmuchiwania różnego rodzaju sprzętów, by w bezpieczny sposób pozbyć się z ich wnętrza kurzu lub innego rodzaju zabrudzeń.

Rodzaje sprężarek powietrza

W sprzedaży znajdziemy dwa podstawowe typy sprężarek. Są to urządzenia o konstrukcji tłokowej i membranowej. Ze względu na prostotę konstrukcji tych pierwszych, wciąż cieszą się one największą popularnością wśród kupujących. Takie sprężarki powietrza są tanie, proste w obsłudze i wydajne w działaniu. Jeśli jednak zależy nam na większej sprawności i płynności działania kompresora, lepszym wyborem będzie sprężarka membranowa, która wolniej się grzeje i jeszcze rzadziej się psuje – używając tego typu sprężarki powietrza, ryzyko powstania nieestetycznego kleksa podczas malowania aerografem jest zdecydowanie mniejsze. Poza tym wymienione konstrukcje kompresorów można poddać dalszej klasyfikacji, dzieląc je na urządzenia olejowe i bezolejowe. Do zastosowań domowych lepszym wyborem będzie sprężarka bezolejowa – jest łatwiejsza w obsłudze. Do zastosowań profesjonalnych lepszym wyborem będzie sprężarka olejowa – wolniej się grzeje i zapewnia większą wydajność działania.

Prace, jakie wykonasz przy pomocy sprężarki

Podstawowe zastosowanie sprężarek powietrza w warunkach domowych to pompowanie opon samochodowych, rowerowych, motocyklowych i innych. Używając sprężarki, można również szybko nadmuchać materac, dmuchany basen ogrodowy czy piłkę do gry. Poza tym sprężarki przydadzą się również wtedy, gdy będziemy chcieli przedmuchać jakiegoś rodzaju narzędzia czy sprzęt, oczyszczając je w ten sposób z brudu. Sprężarka powietrza przyda się na przykład wówczas, gdy będziemy chcieli oczyścić wnętrze rynien. Oczywiście sprężarki wykorzystywać możemy także do obsługi narzędzi pneumatycznych. W zastosowaniach domowych przydatnym sprzętem może okazać się zasilany sprężonym powietrzem aerograf, którego możemy użyć do malowania ogrodzenia, drewnianego tarasu lub ogrodowych mebli.