Jak umeblować salon?

Dekoracja salonu jest sprawą bardzo indywidualną, uzależnioną przede wszystkim od gustu i stylu, w jakim urządzona jest pozostała część mieszkania. Salon to jednak bardzo ważne pomieszczenie, ponieważ to tam najczęściej przyjmujemy gości, zatem jest on niejako wizytówką całego domu. Warto zatem dobierać meble tak, aby były one reprezentatywne i dobrze mówiły o domownikach.

Szafy, komody?

Jak umeblować salon?W kontekście dekoracji salonu kwestią sporną jest to, czy powinny się tam znajdować meble takie jak szafy, komody czy witryny do salonu. W rzeczywistości nie jest to pomieszczenie, w którym powinno się trzymać rzeczy osobiste - do takich celów służy bowiem sypialnia lub łazienka. Tymczasem sporo osób decyduje się na umieszczenie w salonie mebli, jednak pełnią one głównie funkcję dekoracyjną. Ciekawym przykładem są witryny do salonu. Zwykle są one skonstruowane tak, że znaczna część zasłonięta jest szybkami, przez co ich wnętrze jest widoczne dla odwiedzających, jednak z dołu ukryte są dodatkowe półeczki, które służą do przechowywania różnego rodzaju drobiazgów. W części wystawionej na widok umieścić można różnego rodzaju przedmioty dekoracyjne, takie jak porcelana, butelki z winem czy ozdobne bibeloty. Zasada jest jedna - witryny do salonu nie lubią przepychu. To, co ma być ozdobą, w nadmiarze staje się przykre dla oka. Dodatkowo wnętrze witryny powinno oddawać styl mieszkania, zatem w przypadku nowoczesnych domów unikać należy umieszczania tam wieloletniej porcelany.

Stolik, kanapa, fotele

W salonie powinien stać stół lub przynajmniej stolik, na którym ustawić można chociażby kubku z kawą. Istotny jest również mebel, na którym będą siedzieć domownicy i ewentualnie także zaproszeni goście. Warto zainwestować w porządną kanapę, która nie tylko pomieści pewną ilość osób, ale również po rozłożeniu będzie tymczasowym łóżkiem dla gości. Powinna być ona zatem z jednej strony duża, z drugiej zaś wygodna. W zestawie do kanapy często istnieje możliwość dokupienia foteli. Jest to znacznie lepsze rozwiązanie niż zakup innych modeli, które niekoniecznie będą pasować do wnętrza z tym, że fotele pasują jedynie do salonów, w których jest wystarczająco dużo wolnej do zagospodarowania przestrzeni. W przeciwnym razie lepiej zakupić mniejsze pufy, które będzie można wsunąć pod stolik, jeżeli akurat nie będą one potrzebne. Bardzo ważny jest kolor kanapy i foteli, który powinien pasować przede wszystkim do koloru ścian oraz ewentualnych mebli, które domownicy zdecydują się postawić w salonie.