Inżynieria materiałowa w dzisiejszych czasach pozwala na tworzenie niezwykle energooszczędnych źródeł światła. Należą do nich lampy LED.

Przeciętna lampa LED składa się z zespołu diod elektroluminescencyjnych - elementów półprzewodnikowych, które charakteryzują się zdolnością przetwarzania dostarczonej energii elektrycznej bezpośrednio w promieniowanie elektromagnetyczne. Celowo został tu użyty termin "promieniowanie", ponieważ techniki wytwarzania światła białego w diodach LED są zasadniczo dwie.lampy led

Pierwszym sposobem uzyskania białego światła, jest złożenie go z trzech, widzialnych barw podstawowych. Tak więc w module LED umieszczone są diody elektroluminescencyjne świecące w kolorach: czerwonym, zielonym i niebieskim. Niektóre moduły LED posiadają możliwość niezależnego sterowania diodą każdego koloru, co pozwala na regulację barwy światła w szerokim zakresie.

Lampy LED wytwarzające jedynie światło białe, składają się jednak najczęściej z diod wytwarzających światło metodą pośrednią. W tej metodzie struktura półprzewodnikowa generuje promieniowanie ultrafioletowe, które padając na luminofor, powoduje jego fluorescencję w zakresie widzialnym. Poprzez dobór składu chemicznego luminoforu, istnieje możliwość wpływania na temperaturę barwową uzyskiwanego światła.