Automatyczne karnisze zdobywają coraz większą popularność. Zazwyczaj montowane w hotelach, biurach i restauracjach obecnie wkraczają także do domów. Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? A jeśli tak, jaki model karnisza najlepiej wybrać?

karnisze elektryczneNa początek warto wymienić wszystkie zalety, jakie posiadają karnisze elektryczne. Przede wszystkim jest to wygoda dla użytkowników oraz funkcjonalność. Tego typu karnisze są szczególnie przydatne w wysokich wnętrzach, np. w pomieszczeniach, w których okno rozciąga się na całą ścianę - od podłogi, aż po sam sufit. To również jedno z niewielu rozwiązań, jakie można wprowadzić w mieszkaniach loftowych, czy dwupoziomowych, gdzie okna przechodzą przez oba piętra. Karnisze automatyczne przydają się również w domach o szerokich oknach tarasowych, gdzie ręczne odsuwanie i zasuwanie kotar jest męczące. Z wszystkimi zaletami tego typu systemów można zapoznać się na stronie http://www.forestpolska.com/karnisze-elektryczne.html.

Karnisze na wymiar

We współczesnej architekturze panuje duża dowolność, w związku z czym nie ma obecnie standardów dotyczących okien. Z tego względu większość producentów szyn oferuje wykonanie karnisza na wymiar, uwzględniając indywidualne potrzeby każdego użytkownika. To z kolei owocuje różnymi rozwiązaniami technicznymi, dlatego warto wcześniej zapoznać się z dostępnymi wariantami.

Wybór karnisza

Wybierając karnisz do mieszkania musimy odpowiedzieć sobie na kilka bardzo ważnych pytań. Po pierwsze - czy sterowanie ma obywać się za pomocą pilota, czy włącznika na ścianie (pilot jest wygodniejszy, ale za to może się zapodziać). Po drugie - w które miejsce docelowo będzie przesuwać się zasłona? Czy będzie jedna (odsuwana na jeden bok), czy może dwie (rozsuwane kurtynowo)? Po trzecie - jaki rodzaj tkaniny zamierzamy wykorzystać do uszycia zasłon (chodzi tutaj o wagę materiału, a co za tym idzie, wytrzymałość szyn i silnika napędzającego).

Przemyślany montaż

Karnisze elektryczne wiążą się z położeniem kabli, które będą dochodziły do silnika. Inwestorzy często zostawiają temat karniszy na sam koniec remontu lub budowy. Aby uniknąć przykrych niespodzianek lub drobnych trudności, warto pomyśleć o tym dużo wcześniej, już podczas wykonywania brudnych prac. Projektant powinien udzielić informacji na temat umiejscowienia tzw. wypustów elektrycznych. Drugą kwestią jest pogodzenie montażu z dekoracją okna, dlatego wiele firm zajmuje się tym kompleksowo oferując zarówno projekt, montaż, jak i wykończenie samego okna.