Planując mieszkanie, czasami zbyt skupiamy się na estetyce, zapominając o funkcjonalności.  Mimo pozornie idealnego planowania, drobiazgi pojawiają się w trakcie użytkowania. Najbardziej widać to w przedpokoju. Najczęstsza czynność, wykonywana przez domowników przy każdym wyjściu lub powrocie do domu zaczyna urastać do rangi problemu, który nazywa się "jak wygodnie zdjąć lub założyć buty". Wstawia się wówczas przypadkowe krzesło, które czasami zawadza, a czasami zwyczajnie nie pasuje do całości i wcale nie jest komfortowe. Najlepiej miejsce przechowywania butów oraz ich zakładania/zdejmowania zaplanować już na etapie projektu, ewentualnie tak przestawić umeblowanie, by znalazło się w nim miejsce na wygodne siedzisko. Siedziska do przedpokoju dostępne są w dwóch formach.

Wolnostojące meble do przedpokoju

• Zazwyczaj są w postaci ławy, ze schowkiem na obuwie. Powierzchnia do siedzenia jest wykończona zwyczajnym, lakierowanym drewnem, lecz można na niej położyć również poduszki, lub, dla większego komfortu - z umocowanym materacem przepikowanym pasującą do całości wnętrza tkaniną. • inną postacią ławy jest siedzisko z szufladami. Powierzchnia górna może być również pokryta pikowaną materią, lecz zamiast jednego, otwieranego wieka są wygodnie wysuwane szuflady lub półki z koszami na obuwie. Niektóre ławy wyglądają jak ławki, ponieważ mają oparcie, które znacznie wpływa na komfort użytkowania. Forma ławek jest dowolna, w zależności od wystroju wnętrza. Mogą być więc stylizowane na drewniane meble ludowe lub przeciwnie - wyglądają jak elegancka kanapa. Siedziska do przedpokoju 2 w 1, tzn. łączące funkcje siedzenia z przechowywaniem obuwia są doskonałym rozwiązaniem szczególnie tam, gdzie jest stosunkowo mało miejsca na instalowanie dodatkowej szafki na obuwie. Dostępne są m. in. na stronie: https://trend-home.pl/pl/menu/siedziska-do-przedpokoju-1012.html.

Szafa z siedziskiem

siedziska do przedpokoju

Najładniejsze, ostatnio bardzo spopularyzowane jest połączenie szafy z miejscem na zakładanie lub zdejmowanie obuwia. Przeznacza się na nie jedną część szafy, w której montuje się siedzisko. Oczywiście, nie ma drzwi. Pod siedziskiem może znajdować się szuflada lub pólka na obuwie, a górną część można przeznaczyć na wieszak na kapelusze, czapki lub kurtki. W zależności od konkretnej przestrzeni, siedzisko może być wąskie, szerokości jednej części szafy lub też duże, na której swobodnie zmieszczą się dwie osoby. Siedziska do przedpokoju montowane w szafie są bardzo wygodne i eleganckie. Najczęściej pikowane, wraz z bocznymi i tylnymi ściankami. Nie tworzą wrażenia przypadkowości, lecz przemyślanej, całościowej koncepcji. Siedzisko w szafie należy planować już na etapie projektowania, ponieważ zawsze tworzy się je na indywidualne zamówienie.