Tradycyjna, drewniana kuchnia może nam przypominać wiejską chatkę czy wakacje w Zakopanem. Tymczasem drewno jest jednym z najgorętszych trendów, który z powodzeniem jest wykorzystywany przy tworzeniu nie tylko przytulnych, ale także nowoczesnych przestrzeni. Zobacz, jak drewno w kuchni może współgrać ze stylem skandynawskim i hygge lub wprowadzić nieco ciepła do modnych ascetycznych aranżacji. Naturalny wygląd, wytrzymałość i możliwość renowacji drewna sprawia, że wielu właścicieli mieszkań decyduje się na montaż drewnianej podłogi i paneli także w bardziej niestandardowych miejscach, np. kuchni i łazience, gdzie najczęściej królują płytki. Dominującym trendem od paru lat jest kuchnia otwarta na salon. Sprawia to, że wystrój przestrzeni do gotowania musi współgrać z częścią wypoczynkową, a tę coraz częściej – m.in. w minimalistycznym stylu skandynawskim, surowym i eklektycznym wabi-sabi czy przytulnym hygge – projektujemy z silnym akcentem drewna.

Drewniana kuchnia – jaki styl?

Nowoczesna kuchnia, podobnie jak w przypadku reszty mieszkania, powinna być funkcjonalna i zbudowana z wykorzystaniem naturalnych materiałów, które sprawiają, że czujemy się dobrze. Z pomocą drewna stworzysz przestrzeń, w której będziesz czuć się dobrze i ciepło, nawet jeżeli zdecydujesz się na minimalistyczny styl i surowe formy. Zobacz, w jakim stylu możesz zaprojektować niepowtarzalną kuchnię z dominantą drewna.

  • Hygge

Zgodnie z duńską filozofią powinniśmy zadbać o przyjemną atmosferę. Kuchnia urządzona w tym stylu ma być miejscem, w którym czujemy się zrelaksowani i nie musimy się martwić np. o perfekcyjne matowe płytki, które trzeba ciągle polerować. Do takiej aranżacji idealnie pasuje drewno – trwałe i ekologiczne, a także łatwe w utrzymaniu. W tym przypadku najlepiej wybrać drewno w jasnym odcieniu. Postaw np. na dębowe deski podłogowe pokryte matowym lakierem – dzięki temu kuchnia zyska ciepły i stylowy klimat. Świetnie sprawdzi się naturalna podłoga drewniana (np. Dąb Raisins Grande) z bogatym usłojeniem i sękami uwypuklonymi szczotkowaniem. By sprawić, że kuchnia stanie się jeszcze przytulniejsza, wzbogać aranżację o naturalne panele ścienne. Ciekawym, przyciągającym wzrok rozwiązaniem jest zamontowanie desek na ścianie pionowo i oddzielenie ich np. metalowymi listwami.

  • Styl skandynawski

Ten minimalistyczny sposób urządzania przestrzeni ciągle jest na topie. Cechą charakterystyczną są chłodne, jasne kolory i świeży wygląd. Także tutaj ważnym elementem jest drewno – najczęściej w białym lub jasnym odcieniu. Do białych, prostych frontów kuchennych idealnie będą pasować panele ścienne w kolorze bielonego drewna (np. wodoodporne i odporne na ciepło panele Alabaster Barnwood). Ponieważ są łatwe w utrzymaniu czystości, możesz je zaaranżować na ścianie bezpośrednio nad blatem. Jeżeli chcesz nieco ocieplić surowy klimat kuchni, na podłodze połóż drewniane deski w bardziej naturalnym kolorze – np. szwedzki dąb Artisan Dąb Oyster.

  • Wabi-sabi

Ta japońska filozofia  stoi w sprzeczności z konsumpcjonizmem i polega na poszukiwaniu piękna w rzeczach surowych oraz niedoskonałych. Zgodnie z nią nie wyrzucamy wyszczerbionej ceramiki, czy leciwego stołu, ale staramy się nadać im nowe życie – fakt, że służyły nam już wiele lat, staje się ich zaletą, a nie wadą. Wnętrza urządzone w duchu wabi-sabi lubią cementowe płytki, odbarwione marmury, a także naturalne drewno, którego struktura uwidacznia naturalne procesy zachodzące w przyrodzie. Aranżacje nie muszą być idealne – wręcz przeciwnie, filozofia Kraju Kwitnącej Wiśni gloryfikuje niedoskonałość, prostotę i asymetrię. Jeżeli chcesz stworzyć kuchnię inspirowaną wabi-sabi, możesz wykorzystać zarówno materiały spotykane zazwyczaj w stylu industrialnym, jak i rustykalnym. Połącz np. betonowe i drewniane panele ścienne i stwórz z nich niepowtarzalną, asymetryczną kompozycję. Na podłogę możesz położyć naturalne deski o ciemniejszym wybarwieniu drewna z wyraźnymi słojami, na przykład szlachetne i trwałe merbau – ten gatunek charakteryzuje się naturalnie zmienną kolorystyką, która z upływem lat będzie coraz piękniejsza.

Podłogi drewniane – najlepiej o najwyższym stopniu twardości

Podłoga w kuchni jest szczególnie narażona na zaplamienie i zniszczenie, więc najlepiej wybrać gatunek drewna o wysokim stopniu twardości (V i VI), który będzie odporny na uszkodzenia mechaniczne i łatwy w konserwacji. W kuchni najlepiej sprawdzą się deski z litego drewna drzew liściastych i egzotycznych, np.:

  • merbau,
  • jatoba,
  • jesion,
  • dąb,
  • buk,
  • jawor.

Charakterystykę wybranego drewna znajdziesz w opisach produktu w sklepach online i salonach sprzedaży takich jak Dobre Dla Domu. Jeżeli obawiasz się, że zarysowania lub kurz na podłodze będą bardzo widoczne, wybierz drewno w jaśniejszym odcieniu. Drewnianą podłogę warto także zabezpieczyć lakierem lub specjalnym olejem, a szczeliny preparatem do uszczelniania krawędzi.