tablica kredowaKlasyczne tablice kojarzą nam się z powierzchnią, po której można po prostu pisać kredą. Nie jest to skojarzenie bezpodstawne – takie właśnie tablice są najpowszechniejsze w naszej świadomości z uwagi na to, że jeszcze kilkanaście lat temu głównie one były spotykane choćby w szkołach. Dziś jednak powoli się od nich odchodzi.

Warto przy tym pamiętać, że nadal tablica kredowa może być w najróżniejszych sytuacjach potrzebna i użyteczna. Sprawdźmy, jak ją użytkować, jakie ma wady oraz zalety w każdym zastosowaniu.

Wady tablic kredowych

Oczywiście tablice, po których pisze się kredą, mają swoje podstawowe wady. Przede wszystkim należy do nich kwestia brudzenia wszystkiego dookoła. Poprzez pisanie kredą praktycznie wszystkie powierzchnie wokół tablicy pokryte są nieestetycznym pyłem. To powoduje zwiększoną konieczność czyszczenia całego pomieszczenia, zwłaszcza jeśli jest nieduże. Problemów nastręcza również – w porównaniu rzecz jasna z nowoczesnymi rozwiązaniami w stylu tablic suchościeralnych – kwestia czyszczenia takiej tablicy. Niezbędne jest źródło bieżącej wody, aby tablica była doprowadzona do stanu czystości. To z kolei powoduje ryzyko zabrudzenia ubrania, jeśli tablica kredowa była dotychczas niedokładnie czyszczona. Ostatnim minusem jest kontakt z kredą, która u alergików czy osób wrażliwych wywoływać może po prostu reakcje uczuleniowe, łączne z dusznościami (w przypadku wdychania pyłu, np. na skutek długiego przebywania przy tablicy) czy ranami na skórze, jeśli alergia ma formę uczulenia kontaktowego.

Zalety tablic kredowych

Nie oznacza to jednak, że tablica kredowa ma same wady – wprost przeciwnie. Jest często o wiele tańsza od tablic suchościeralnych i wytrzymuje dłużej z uwagi na to, że nie działają na nią substancje chemiczne. Kreda zawsze jest na niej dobrze widoczna, czego nie można powiedzieć np. o źle dobranych czy kończących się markerach do tablic suchościeralnych. Również w tablicach przeznaczonych do pisania kredą może być wbudowana warstwa magnetyczna. Co więcej, niewielkie rozmiary tej tablicy czynią ją idealną do stosowania na dworze, np. przy restauracjach, w celu wypisania dania dnia.