Sztuczne oświetlenie odgrywa coraz większą rolę w aranżacji pomieszczeń mieszkalnych. Ma na to wpływ przede wszystkim duża dostępność i różnorodność lamp oraz możliwość ich umieszczania praktycznie w każdym odpowiadającym naszym potrzebom miejscu. Współczesne lampy wiszące do salonu, kinkiety czy lampy stojące, pełnią dziś funkcję nie tylko oświetleniową. Coraz częściej jest to również funkcja czysto dekoracyjną. Takie lampy ozdabiają wnętrze, a rzucane przez nie światło pomaga kształtować przestrzeń mieszkania, zwłaszcza dużą przestrzeń salonu łączonego z kuchnią.

Oświetlenie centralne salonu

lampy wiszące do salonu

Podstawą oświetlenia wnętrz mieszkalnych wciąż pozostaje oświetlenie sufitowe. Lampy wiszące do salonu stosowane są zatem w mieszkaniach każdego typu, urządzonych w dowolny sposób. Co najwyżej zmienia się wygląd i rodzaj zastosowanego oświetlenia sufitowego, tak by dostosować je do charakteru aranżacji danego wnętrza. We wnętrzach urządzonych w sposób klasyczny, podstawą takiego oświetlenia jest zwykle bogato zdobiony żyrandol. W salonach urządzonych w nieco nowocześniejszy sposób, żyrandol zwykle zastępowany jest przez lampy jednopunktowe, których w takim pomieszczeniu umieszcza się po prostu większą ilość. Zamiast jednej lampy mamy kilka lamp, które dekorują sufit i jednocześnie doświetlają strategiczne punkty salonu, na przykład obszar stołu.

Oświetlenie nad stołem

Właściwe doświetlenie stołu lub ławy, czyli mebli stanowiących nieodzowny element wyposażenia każdego salonu, pozwala nie tylko zwiększyć komfort spożywania posiłków, ale także wyznaczyć przeznaczony do tego celu obszar. Lampy wiszące do salonu umieszczone bezpośrednio nad stołem, powinny być lampami z punktami świetlnymi skierowanymi bezpośrednio w dół, tak by doświetlić cały blat stołu. To rozwiązanie nie tylko praktyczne i wygodne w codziennym użytkowaniu mieszkania, ale także rozwiązanie wyjątkowo dekoracyjne, sprawdzające się we wnętrzach każdego typu. Zarówno w mieszkaniach urządzonych w sposób klasyczny, jak i w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach.