Oferta lamp sufitowych jest obecnie bardzo szeroka. Plafony, żyrandole, a może inne lampy sufitowe – co wybrać jako oświetlenie górne do salonu czy sypialni? Sprawdźmy.

Integralną częścią systemu oświetlenia w domach i mieszkaniach są lampy sufitowe. Zapewniają one wygodę i bezpieczeństwo poruszania się po pokojach, domykają całą aranżację i budują odpowiedni klimat. Sprawdzają się zarówno jako oświetlenie miejscowe, jak i główne. Mogą zostać wykorzystane do zaakcentowania wybranej dekoracji albo do rozjaśnienia całego wnętrza. Często zastępują nowoczesne lampy wiszące, zwłaszcza w niskich pomieszczeniach, w których dekoracyjne oświetlenie na kablach najzwyczajniej by przeszkadzało. Wśród oświetlenia sufitowego znaleźć można m.in. plafony, czyli natynkowe lampy sufitowe, wyposażone w płaski klosz oraz opcjonalnie w czujniki ruchu i zmierzchu. Czasem, plafon rozumiany jest jako każda lampa mocowana pod sufitem, niezależnie od jej kształtu.

Korzyści z zastosowania plafonów

Plafony nie tylko efektownie rozświetlają powierzchnię, na której zostały zamocowane, ale także skutecznie rozjaśniają całe pomieszczenie. Sprawdzają się jako oświetlenie główne i kierunkowe. Mogą przybierać rozmaite formy. Nowoczesne plafony z powodzeniem zastępują żyrandole, kinkiety i lampy wiszące. Popularnością cieszą się zwłaszcza energooszczędne plafony ledowe. Ze względu na minimalistyczny design, plafony mogą zostać zamontowane w każdym pomieszczeniu – od salonu i sypialni, przez kuchnię i pokój dziecięcy, po hol i łazienkę, niezależnie od stylistyki. Polecane są zwłaszcza do niskich pomieszczeń, pokoi użytkowanych przez małe dzieci oraz wszędzie tam, gdzie zdobne lampy sufitowe byłyby narażone na uszkodzenia. Żarówka w plafonie jest przykryta kloszem, więc lampa ta generuje subtelne, przytulne, a przy tym optymalnie silne światło. Plafony dyskretnie wkomponowują się w eleganckie, nowoczesne wnętrza – bez narzucania stylu.

Zalety designerskich lamp sufitowych

Nowoczesne żyrandole sufitowe i inne lampy pod sufit polecane są w szczególności do wnętrz, którym brakuje charakteru. Które wymagają przysłowiowej kropki nad „i” – wyróżniającej się dekoracji. Designerska lampa sufitowa pozwala domknąć aranżację i staje się wyszukaną ozdobą pomieszczenia. Ze względu na konstrukcję i brak długiego kabla, świetnie sprawdza się w niskich pokojach, np. z podwieszanymi sufitami czy w nowoczesnych apartamentach, które zazwyczaj są dość niskie. Żyrandole sufitowe w stylu glamour stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnych, obszernych żyrandoli. Pozwalają umieścić bogato zdobioną lampę tuż pod sklepieniem - bez przytłaczania wnętrza. Które rozwiązanie wybierasz?